4 milyon dolarlık kemanıyla geliyor!

Günümüzün en iyi keman virtüözlerinden biri kabul edilen Joshua Bell, yaklaşık 4 milyon dolar değerindeki 302 yıllık Stradivarius kemanıyla 15 ve 16 Mayıs’ta İstanbul ve Ankara’da müzik severlerle buluşacak.

Grammy ödüllü yıldız kemancı Joshua Bell, geçen yıl büyük ilgi gören İstanbul konserinin ardından yeniden Türkiye’ye geliyor. 73 Organizasyon ve Piu Entertainment işbirliğiyle Türkiye’ye gelecek Joshua Bell, 15 Mayıs İstanbul’da Zorlu PSM’de sahneye çıkacak, 16 Mayıs’ta ise ilk kez Ankaralı müzikseverlerle de buluşacak. Joshua Bell’in heyecanla beklenen Ankara konseri 16 Mayıs’ta Congresium Ankara’da gerçekleşecek.

Joshua Bell konserlerinde, Antonio Stradivarius’un altın yıllarından kalan, 4 milyon dolar değerinde ki 1713 yılına ait 302 yıllık Stradivarius kemanıyla sahnede olacak.

‘Metrodaki kemancı’ olarak da anılan Joshua Bell, Washington Post gazetesince yapılan sosyal bir deneye konu olmuştu. Joshua Bell, bir metro istasyonunda 45 dakika boyunca Bach eserleri çalmış ve bu süre içinde önünden geçen çoğu işe yetişme telaşında olan yaklaşık 1000 kişi ünlü sanatçıyı tanıyamamıştı!

Kemana 4 yaşında başlayan Joshua Bell, ilk çıkışını 17 yaşında Carnegie Hall sahnesinde St Louis Senfonisi konseriyle gerçekleştirdi. Bundan sonra dünyanın önde gelen şefleri ve orkestralarıyla çalışan Joshua Bell, Nicholas Maw’in kendisi için bestelediği keman konçertosunun kaydıyla Grammy ödülüne layık görüldü. Sanatçının John Corigliano’nun ‘Kırmızı Keman’ filmine hazırladığı soundtrack ise Oscar kazandı. Bell, ayrıca diğer önemli keman çalan müzisyenlerle müziğin gücünü anlatan ‘Music of the Heart’ filminde de rol aldı.

54 hafta boyunca listelerde zirvede

Joshua Bell’in ünlü kemanıyla doldurduğu ilk albümü ‘Romance of The Violin’ (Kemanın Romansı), 5 milyon kopya sattı ve 54 hafta boyunca klasik müzik listelerinin zirvesinde kaldı. 2004 yılından itibaren Saint Paul Oda Orkestrası’nın partnerliğini yapan Joshua Bell, aynı zamanda Londra’daki Royal Academy of Music’de profesörlük yapıyor ve Kennedy Center Honors sanatçı seçme komitesinde görev alıyor.

Joshua Bell, 10 Nisan 2007’de New York’taki Lincoln Center’de birkaç yılda bir çok büyük başarı gösteren klasik müzik çalgıcılarına verilen Avery Fisher Ödülü’ne layık görüldü. 3 Mayıs 2007’de Indiana Üniversitesi’ne bağlı Jacobs Müzik Okulu’nda kıdemli öğretmen olarak göreve başlayan Bell, Hans Zimmer’in Dan Brown’un 2000 yılındaki romanına dayanan aynı isimdeki Melekler ve Şeytanlar filmine yazdığı müziğe keman sololarıyla eşlik etti.
26 Mayıs 2011’de St. Martin Akademisi’ne müzik direktörü olarak atanan Bell, 2013’te “Before My Time” şarkısını Scarlet Johansson’a eşlik ederek çaldı. Bu şarkı en iyi orijinal şarkı dalında Oscar adaylığı kazandı.