Ai Weiwei’den Berlin’in ünlü konser salonuna 14 bin can yeleği!

Çinli çağdaş sanatçı Ai Weiwei Almanya’nın başkenti Berlin’deki Konzerthaus Konser Evi’nin sütunlarını Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin kullandığı 14 bin can yeleğiyle kapladı.

Çinli çağdaş sanatçı ve aktivist Ai Weiwei Almanya’nın başkenti Berlin’deki Konzerthaus Konser Evi’nin sütunlarını Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin kullandığı 14 bin can yeleğiyle kapladı. Sanatçı can yelekleri giydirdiği sütunların arasına üstünde ‘#Güvenligeçiş’ yazan şişme bir bot da yerleştirdi.


Ülkesinde bir süre ev hapsinde kalan Çinli sanatçı eserinin Avrupa’ya geçmek hedefiyle yola çıkan ve sularda hayatlarını kaybeden mültecilere bir saygı duruşu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Ai Weiwei geçtiğimiz hafta mülteci krizine karşı kayıtsız kaldığına inandığı için eleştirdiği Çek Cumhuriyeti hükümetinin başkenti Prag’daki hayvan heykellerinin üzerini, Avrupa yolundaki mülteciler ile özdeşleşen altın renkli termal battaniyeler ile kapatarak protesto etmişti. Ai, bir süre önce de geçen yılın eylül ayında Yunanistan’a geçerken boğulan ve cansız bedeni Bodrum kıyısına vuran Aylan bebeği anımsatır şekilde poz vermişti. Ai’nin ayrıca Midilli adasında sığınmacılar için bir anıt yapmayı planladığı belirtiliyor.