Avustralyalı müzisyenden Aylan’a şarkı…

Avustralyalı müzisyen Missy Higgins, Bodrum’da sahile vuran minik bedeniyle dünyanın dikkatini mültecilerin yaşadığı insanlıkdışı koşullara çeken, üç yaşında hayata veda eden Aylan Kurdi için ‘Oh Canada’ adlı bir şarkı yazdı. Şarkı için çekilen ve ödüllü yönetmenlerin imzasını taşıyan animasyon klipte, Aylan’ın öyküsü resmediliyor…

Bodrum’da sahile vuran minik bedeniyle bir anda dünyanın dikkatini mültecilerin yaşadığı insanlıkdışı koşullara çeken, üç yaşında hayata veda eden Aylan Kurdi için, Avustralyalı sanatçı Missy Higgins bir şarkı yazdı. Küçük Aylan, Suriye’deki savaştan kaçan mülteci bir ailenin çocuğuydu. Ailenin Türkiye üzerinden botla çıktığı yolcuğun hedefi Kanada’daydı. Bodrum açıklarında lastik botun ters dönmesi sonrası Aylan; annesi ve kardeşiyle birlikte hayatını kaybetmişti.
NTV’nin haberine göre, Üç yaşındaki Aylan’ın ölümünden etkilenen Avustralyalı sanatçı Missi Higgins, Aylan ve ailesinin Suriye’den başlayıp Kanada’da bitmesi umuduyla çıktığı yolculuğunu ‘Oh Canada’ isimli bir şarkı haline getirdi. Higgins’in Aylan için yazdığı şarkı için bir de animasyon video hazırlandı. Video ödüllü yönetmen Natasha Pincus ve yine ödüllü animasyon yönetmeni Nicholas Kallincos’ın imzasını taşıyor.

Aylan’ın dünyayı derinden sarsan fotoğrafını ilk kez evinde yeni doğan bebeğiyle ilgilenirken gördüğünü anlatan Higgins, derin bir şoka uğradığını ve anneliğin getirdiği koruyucu duyguların kendisini kahrettiğini söyledi. Higgins, şarkıdan elde edilecek gelirin tamamını Sığınmacı Kaynak Merkezi’ne bağışlayacağını da açıkladı. Avustralyalı sanatçı, kişisel internet sitesinden de bu şarkıya dair bir paylaşımda bulundu. Yaşanan trajediye Aylan’ın babası Abdullah’ın gözünden bakmaya çalıştığını ifade eden Higgins, bot yolculuğundaki karmaşayı bu şekilde anlamaya çalıştığını söyledi.

Abdullah’ın, Kanada’nın kendisini ve ailesini kabul etmesi için mücadelesi nedeniyle şarkıya ‘Oh Canada’ adını verdiğini söyleyen Higgins, ülke isminin önemli olmadığını, sığınmacıların yerleşmek isteyebileceği tüm ülkeleri temsil ettiğini de belirtti.