‘Bembeyaz Oscar’a siyahlardan boykot!

Oscar Ödülleri’ne aday gösterilirken siyah sinemacılar yine adeta görmezden gelindi. Geçen hafta açıklanan adayların yine büyük ölçüde beyaz sanatçılardan oluşmasına, iki siyah sinemacı; Spike Lee ve Jada Pinkett Smith’ten ilk büyük tepki geldi. Yapımcı Lee ve oyuncu Pinkett Oscar’ı boykot edeceklerini açıkladı.

Geçen hafta adayları belli olan Oscar Ödülleri’nde, geçen sene gündeme gelen ‘adaylar arasında ırk ayrımcılığı’ tartışması yeniden alevlendi. Geçen yıl Oscar adaylarının çoğunun beyaz olması nedeniyle boykot çağrıları yapılmıştı. Bu seneki ilk ciddi tepki ABD’li yönetmen Spike Lee ve aktris Jada Pinkett Smith yaktı. BBC’nin haberine göre Lee ve Smith, gelecek ay düzenlenecek Oscar ödül törenini, adayların çoğu beyaz olduğu için boykot edip törene katılmayacaklarını duyurdu. Spike Lee, Instagram hesabından paylaştığı mesajda ‘bembeyaz’ bir ödül törenini ‘destekleyemeyeceğini’ söyledi.
88’inci Oscar ödüllerine aday gösterilmeyenler arasında En İyi Film kategorisinden hiphop grubu N.W.A’ın yükselişini anlatan Straight Outta Compton filmi ile En İyi Aktör kategorisinden Concussion filminde oynayan Will Smith de var. Will Smith’in aktris eşi Jada Pinkett Smith, Facebook hesabından paylaştığı bir video mesajda törene katılmayacağını şu sözlerle duyurdu: “Kabul görmek için yalvarmak hatta sormak itibarı ve hatta gücü zayıflatıyor. Biz itibarlı insanlarız ve güçlüyüz.”

Spike Lee

‘BİZ OYUNCULUK YAPAMIYOR MUYUZ?’
Spike Lee’nin ve Jada Pinkett Smith’in açıklamaları ABD’de siyasi ve insan hakları lideri Martin Luther King anısına ulusal tatil ilan edilen Martin Luther King Günü’ne denk geldi. Spike Lee de iki yıl üst üste 40 beyaz aktörün aday gösterilmesini eleştirip “Biz oyunculuk yapamıyor muyuz?” diye sordu. Geçen yıl da beyaz aktörlerin aday gösterilmesi üzerine boykot çağrıları yapılmıştı. Fakat Lee ve Pinkett Smith bu çağrıyı yapan en prestijli iki isim oldu. Geçen yıl Neil Patrick Harris’in sunduğu Oscar törenine katılım yüzde 16 oranında düşmüştü. Bu yıl 28 Şubat’ta yapılacak Oscar ödül törenini siyah komedyen Chris Rock sunacak.

AKADEMİ DEĞİŞECEK!
Beyaz adayların yoğunlukta olmasından rahatsız olanlar arasında Oscar ödüllerini dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı Cheryl Boone Isaacs da var. Akademinin ilk Afro Amerikalı ve üçüncü kadın başkanı olan Isaacs bu yıl da oyunculuk dalında tüm adayların beyaz olmasından ‘hayal kırıklığı’ yaşadığını söyledi ve şu açıklamayı yaptı: “Akademi üyeliklerin değişimi için önemli adımlar atıyor. 2016 ve ilerisi için daha fazla çeşitlilik sağlamak amacıyla önümüzdeki günlerde üye alımlarımızı gözden geçireceğiz.” Boone Isaacs ayrıca Akademi’nin son dört sene içinde, üyelik çeşitliliğini sağlamak adına çeşitli değişiklikler yaptığını anımsattı: “Ama değişim istediğimiz kadar hızlı gelmiyor. Akademi daha fazlasını, daha iyisini, daha hızlı bir şekilde yapmalı. Bu zor, fakat önemli bir diyalog. Ve büyük değişikliklerin zamanı geldi.”
Perşembe günü adayların açıklanmasından sonra sosyal medyada ‘OscarsSoWhile’ (Oscar çok beyaz) etiketi trend olmuştu. Oyunculuk dalında Oscar ödülünü kazanan siyah aktörler, Forest Whitaker (2006), Jamie Foxx (2004), Denzel Washington (2001), Halle Berry (2001), Sidney Poitier (1963) oldu.

ÜYELERİN ÇOĞU BEYAZ ERKEKLER…
Akademi üye listesini yayınlamıyor ancak genel kanı, akademi üyeleri arasındaki çeşitliliğin az oluşunun, adaylıklara yansıdığı yönünde . 2012 Los Angeles Times’da yer alan bir haber, akademideki oylamalaya katılanların yüzde 90’ından fazlasının beyaz ve yüzde 70’inden fazlasının erkek olduğunu öne sürmüştü. (BBC, The Guardian)