Büyük İtalyan yönetmen Ettore Scola veda etti

Sophia Loren ve Marcello Mastroianni’nin rol aldığı şahane ‘Özel Bir Gün’ filmiyle tanınan büyük İtalyan yönetmen Ettore Scola, 84 yaşında hayata veda etti.

Büyük İtalyan yönetmen Ettore Scola, geçtiğimiz pazar günü kaldırıldığı Roma’daki bir hastanede 84 yaşında yaşamını yitirdi. İtalyan basınının haberlerine göre, geçtiğimiz pazar günü durumu ağırlaştığı için başkent Roma’daki bir hastaneye kaldırılan Ettore Scola, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

2011 yılında yaptığı bir açıklamada, “Kendimi yavaş yavaş piyasanın kurallarına uymak zorunda hissettim ve özgürlüğümü kaybetmeye başladım” diyerek sinemayı bırakan Ettore Scola, İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalyan toplumunun resmini çizdiği, 1974 yapımı ‘C’eravamo tanto amati’ filmiyle uluslararası alanda büyük bir başarı kazanmıştı. Usta yönetmen 1977 yılında ise Sophia Loren ve Marcello Mastroianni’nin rol aldığı ‘Una giornata particolare’ (Özel Bir Gün) filmini imza atmıştı. Bu şahane film, en iyi erkek oyuncu (M. Mastroianni) ve en iyi yabancı film dallarında Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterilmiş, yabancı film dalında Altın Küre kazanmıştı.
Ettore Scola ve Sophia Loren.

Scola, 1980 yılında Cannes Film Festivali’nde ‘La terrazza’ filmiyle en iyi senaryo ödülünü, 1995 yılında ‘Romanzo di un giovane povero’ filmiyle Venedik’te büyük ödül Altın Aslan’ı kazanmıştı. 1983 yılında çektiği ‘Balo’ filmiyle tekrar Oscar’a aday gösterildi. Kimi sinema eleştirmenlerine göre ‘Balo’ filmi Scola’nın kariyerindeki zirve noktalardandı.