Çin’de yeni trend: Hosteslerin öptüğü elmalar internette satılıyor

Çin’in en büyük çevrimiçi alışveriş sitesinde satışı birkaç gün önce başlayan bir ürün epey ilginç. Sivil havacılık okulunda eğitim gören hosteslerinin öptüğü elmalar, tanesi yaklaşık dört liradan alıcılarla buluşuyor.

Çin, yaşam koşullarını olumsuz etkileyen ve son zamanların en tehlikeli düzeyinde olan hava kirliliği ve ailelerin tekrar iki çocuk sahibi olabilmesini sağlayan yasanın onaylanmasından sonra, bu kez oldukça ilginç bir haberle gündeme geldi. Ülkenin güney batısında bulunan bir sivil havacılık okulundaki hosteslerin öptüğü elmalar, Çin’in en bilindik çevrimiçi alışveriş sitesinde satışa sunuldu.

Boyutu ve özelliklerine göre fiyatı değişen bu elmaların ortalama fiyatı yaklaşık dört lira. People’s Daily Online’da yer alan habere göre, insanlar durumun tuhaflığının farkında ancak meraklarına yenik düşüp elmalardan satın alanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Öte yandan satılan elmaların her birinin farklı hostesler tarafından öpüldüğünü belirten, birbirinden ayrı ürün sıralamaları da mevcut. Bazı elmaların tanıtımında ise hostesin gerçekten elmayı öperken videoları bulunuyor.

Söz konusu sitedeki satıcılardan bir tanesinin Daily Mail’e yaptığı açıklamaya göre, elmalardan kazanılan paraların bir kısmı, okulun girişimcilik bölümüne bağışlanıyor. Toplanan paranın imkanı olmayan öğrencilerin eğitim masrafları için kullanılması ön görülüyor. Diğer kısmının işe okula yakın huzur evlerine dağıtılacağı bildiriliyor.

Projeyi şaşkınlıkla karşılayan ve elmalardan satın alanlar kadar, satışları desteklemeyen ve durumu oldukça sert eleştirenler de olmuş. Ancak söz konusu sitede aynı türde satış yapan mağazaların sayısında da gözle görülür bir artış var.