Çita ailesi ile altı hafta!

Fotoğrafçı Kim Wolhuter, bir çita ailesiyle birlikte altı hafta geçirdi. Anne çita ile ilk tanıştığı anda çektiği bir fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması üzerine hikayesi dikkat çeken Wolhulter’ın çita ailesi ile geçirdiği altı haftayı Gaia Dergi ekibi haberleştirdi.

Fotoğrafçı Kim Wolhuter Botsvana’daki Mashatu Game Reserve’de çita ve yavrularıyla geçirdiği altı hafta geçirdi. Anne çita ile karşıaştığı an çektiği bu fotoğrafı çekmek yerine koşabilirdi ama yakalanacağını biliyordu. Bunun yerine fotoğrafçı, anne çita ona yaklaşırken sakin kaldı. Daha sonra çita, fotoğrafçının ayak parmağını yaladı.

Bu süre zarfında, anne çitanın güvenini kazanan Wolhuter, evcil dostlarına nazaran bu büyük kedinin hareketlerinden hiç korkmuyordu. Daily Mail’e konuşan Wolhuter: “Adeta bir evcil kedinin sahibine yaptığı gibi o da beni test ediyor gibi görünüyordu. Davranışlarında tehditkar bir hava sezmiyordum” dedi ve ekledi“Meraklı ve güven doluydu, o halde benim de aynı duyguları ona hissettirmem ve ne yaparsam yapayım kendimden emin olmam çok önemliydi.”

Wolhuter hayvanları korkutmadan ve kendilerini tehdit altında hissettirmeden çitaların iki tanesiyle selfie çekmeyi bile başardı.

Sıfırdan 96 km/saat hıza 3 saniyede erişebilme ve 112 kilometreye kadar devam edebilme yeteneğiyle bir çita arabanızı otoyolda çok kolay yakalayabilir. Ama bugün, çitaların hızları ve çevikliği vahşi yaşamın tehditleriyle karşılaşınca kaçmalarına pek yardımcı olamıyor.

Son 100 yılda vahşi çita popülasyonu çok azaldı. 1900’lü yıllarda Afrika’daki çita popülasyonu 100 binlerdeyken habitat kaybı, ödüllü avlanmalar ve yasadışı vahşi yaşam ticareti nedeniyle, bugün 9 bin ila 11 bine düştüğü tahmin ediliyor. Afrika’nın dışındaki vahşi yaşamda çok sayıda seyrek popülasyonlar var ama bu popülasyonlardaki hayvanların sayısı da ciddi derecede az. Defenders of Wildlife’a göre İran’daki vahşi çitalar 200’den daha az sayıda.

Wolhuter fotoğraflarında vahşi hayvanlarla iyi bir iletişim kurulabileceğini ve vahşi yaşamın güzelliğini kanıtlıyor.