Colin Firth: Müthiş bir teşhircilik var

Altın Ayı yarışındaki ‘Dahi’de (Genius) oynayan Colin Firth, Jude Law, Laura Linney ve Guy Pearce gibi isimler 66. Berlin Film Festivali’nin kırmızı halısına Hollywood ışıltısı getirdi. 1920’lerde geçen filmde Thomas Wolfe’u keşfeden ve Fiztgerald, Hemingway gibi dahi yazarların alçakgönüllü editörü Max Perkins’i canlandıran Colin Firth, “Günümüzde müthiş bir teşhircilik var. Bu nedenle Max Perkins gibi geri planda kalmaya tercih eden bir insan günümüzde pek anlaşılamayabilir” dedi.

Duygularını yansıtamayan içine kapanık ve kasık İngiliz erkeği rolleriyle tanıdığımız Oscarlı aktör Colin Firth, esprileriyle Berlinale’deki gazetecileri güldürdü. Altın Ayı yarışındaki ‘Dahi/Genius’ filminde 1920’lerde genç yazar Thomas Wolfe’u keşfeden ve Fiztgerald, Hemingway gibi dahi yazarların alçakgönüllü editörü Max Perkins’i canlandıran Firth ‘mankini’ de giyerim, pastanın içinden de fırlarım’ diyerek hem ‘ciddi aktör’ imajı hem de takım elbiseli rolleriyle dalga geçti. Thomas Wolfe’u canlandıran Jude Law ’un yanısıra Perkins’in eşi rolünde Laura Linney ve Scott Fiztgerald’ı oynayan Guy Pearce dün 66. Berlin Film Festivali’nin kırmızı halısına Hollywood ışıltısı getirdi.

İngiliz tiyatrosunun tanınan yönetmenlerinden Michael Grandage, bu ilk sinema filminde bir edebiyat uyarlamasını tercih ederek doğrusu cesur bir işe kalkışmış ancak genç ve taşkın yazar Wolfe ile mütevazi editörü arasındaki işbirliğinin müthiş dinamiğini, fikir ve duygu alışverişini yansıtmakta yetersiz kalmış. Jude Law ve Colin Firth gibi iki İngiliz aktörün Amerikan aksanıyla karışıklı döktürmesinde bir sakınca yok aslında, gayet başarılılar. Gelgelelim iki zeki insanın ağzından dökülen özlü ve güzel sözler ikili arasındaki duygudaşlığı, baba oğul dinamiğini yansıtmaktan uzak. Bunda 1920’li yıllar dekoru ve yükselişe geçen caz müziği tınılarının sadece görünüşe hizmet etmesinin rolü de büyük. Çok geçmeden klasik anlatım biçimiyle fazla risk almadan, kendinden memnun, şeker şurup bir dönem filmine evrildiğinden süslü kitap kapağıyla kandırılan okur gibi hissetmek mümkün. Yine de başrol aktörleri Firth ve Law filmden memnun göründüler elbettte ve Law “Zorluklardan biri düşüncenin hızını geçirmekti. Diyalogların ritmi hızını tutturmak önemliydi. Onların entelektüelliklerini karşılıklı çarpıştırmalarını yansıtmaya dikkat ettik” dedi.

Parlak yazar ile mütevazi editör arasındaki ilişki üzerinden geri planda kalmış dehayı öne çıkarmaya çalışan filmdeki karakteriyle ilgili Colin Firth “Günümüzde müthiş bir teşhircilik var. Sosyal medya kendinizi ortaya atmanız ve teşhir etmeniz için sürekli iteliyor. Bu nedenle Max Perkins gibi geri planda kalmaya tercih eden ve dehasını başkalarıyla paylaşan bir insan günümüzde pek anlaşılamayabilir” dedi. Sinemada çok yer bulmayan konusu, güzel görüntü çalışması ve ünlü oyuncularıyla öne çıkan ‘Dahi’nin Altın Ayı yarışında şansı görünmüyor.