En kötü yazılmış seks sahnesi ödülü Morrissey’e

Otobiyografisiyle çok konuşulan, İngiliz alternatif rock müziğinin melankolik eserleri ve nüktedanlığıyla hem çok sevilen hem de çok tartışılan hırçın ismi Morrissey’in ilk romanı  List of the Lost, Edebiyatta Kötü Seks Ödülü’nün bu seneki kazananı oldu.

Ödülün 23. kazananı olan Morrissey’in anlatımı, jüri tarafından “Kötü yazılmış, özensiz ve gereksiz” Kitabın karakterleri Ezra ve Eliza’nın sevişmesinin tasvir edildiği bölümden alıntıların yapıldığı geceye turnede olması sebebiyle Morrissey katılmadı.

Edebiyatta Kötü Seks Ödülü, Literary Review tarafından 1993’ten beri her yıl, bir romandaki en kötü cinsel ilişki anlatımına veriliyor. Genelde değerlendirme, anlatılan sahnenin sıkıcılığı, yüz kızartıcılığı ya da saçmalığına göre yapılıyor. Ancak ödülü alanların çoğunun yüzü kızarmıyor. Hatta oldukça eğlenceli geçen ödül törenlerinde Mick Jagger ya da Sting gibi ünlü şarkıcılar da sahne alıyor. Genellikle bir kulüp ya da barda toplanılarak dağıtılan ödüller sırasında, seçilen romandan “kötü seks” bölümleri okunuyor.

Morrissey ödülü alarak Richard Bausch, Joshua Cohen, Tomas Espedal, Lauren Groff, Aleksandar Hemon, Erica Jong ve George Pelecanos gibi isimleri geride bırakmış oldu.