!f İstanbul’da devrim: Yerli filmleri aynı anda dünya görecek

18 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atıyor. Festival Scope ile ortaklaşa dünyada dördüncü, Türkiye’de ise ilk kez gerçekleşecek proje kapsamında !f İstanbul’da gösterilecek 2016 Türkiye yapımı filmler, festivalle aynı anda online olarak uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşacak.

8-28 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart 2016 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de düzenlenecek 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atıyor. Film profesyonellerinin yakından takip ettiği ve film festivali kültürünü uluslararası alandaki sinefillerle paylaşıp çoğaltan Festival Scope’un geçen yıl ilk kez Venedik Film Festivali ile başlattığı online film prömiyerleri projesinin dördüncüsü !f İstanbul ile ortaklaşa gerçekleşecek. Şu anda Rotterdam ve Meksika Distrital film festivalleri ile devam eden proje, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ile yapılacak. 18-28 Şubat tarihleri arasında yayında kalacak “New Subversive Cinema from Turkey” başlıklı seçki sayesinde, !f İstanbul’da gösterilecek 2016 Türkiye yapımı filmler uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşacak.

Seçkide neler var?
“New Subversive Cinema from Turkey” başlıklı seçkide; Ali Kemal Çınar’ın Keş!f Uluslararası Yarışma’da gösterilecek, Kürt sinemasındaki gelenekleri yıkan, eğlenceli ve şaşırtıcı filmi “Gizli”; dünya galasını !f İstanbul’da yapacak ve Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’na Türkiye’den katılan Melis Birder ve Berke Baş belgeseli “Bağlar”; festivalin Karanlık&Köşeli bölümünde yer alan, Pınar Sinan’ın ilk filmiyle tuhaf ve cesur bir hikâyeyi anlattığı gerilim filmi “Ceset”; Derya Alabora’yı evini korumak için her türlü caniliği yapmaya ant içmiş Naciye rolünde izleyeceğimiz, Lütfü Emre Çiçek’in Screamfest’te dünya prömiyerini yapan korkusu “Naciye”; Esen Işık’ın Pippca Bacca’ya ithaf ettiği, dört karakterin kendilerinden daha güçlü olan karakterler karşısında nasıl değiştiklerini anlatan ilk kurmacası “Köpek”; Melisa Üneri’nin Finlandiya ve Türkiye arasında geçen, hem babasını hem de babaannesini kameraya çekerek samimi bir aile belgeseli yarattığı “Babasının Kızı”; Rüzgâr Buşki’nin yönettiği, 2013 Haziran’ında İstanbul’da geçen, direnişin rengarenk filmi “#direnayol”un yanı sıra, !f İstanbul’un “Türkiye’den Kısalar” bölümünden Yakup Tekintangaç’ın “Azad”, Ziya Demirel’in “Salı”, Leyla Toprak’ın “Uzak mı…”, Fatma Belkıs ve Emre Birişmen’in “Hepgece” Serkan Ertekin’in “Aidiyet”, Derya Durmaz’ın “Gri Bölge” ve Süheyla Schwenk’in “Meral, Kızım” adlı kısaları gösterilecek.
Ceset
Azad

Festival Scope nedir?
Festival Scope, dünyanın en iyi film festivallerindeki filmleri izlemek isteyen sinefillerin yeni platformudur. Kullanıcılarına film festivalleriyle işbirliği içerisinde oluşturulmuş film seçkileri sunarak yeni yetenekleri ekranlarından keşfetmelerini sağlar. Sınırlı sayıda koltuk ve sürelere sahip Festival Scope’un arzusu, dünyanın dört bir yanındaki film dostlarını kaliteli bağımsız sinemayla buluşturmaktır.

!f İstanbul birleştiriyor!
İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Fitaş, Cinemaximum Nişantaşı City’s, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 3-6 Mart tarihlerinde de Ankara’da Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek. Bu yıl !f music partileri Babylon’da, festival etkinlikleri ise DEPO ve SALT Galata’da düzenlenecek.
www.ifistanbul.com