‘Güç’ öyle hızlı uyandı ki!

İlk üç günde Amerika’da 238 milyon hasılat elde ederek tüm zamanların açılış rekorunu kıran ‘Star Wars: Güç Uyanıyor’, şimdi de 12 günde dünya genelinde 1.1 milyarla sinema tarihinde 1 milyar dolar küresel gişe gelirine en hızlı ulaşan yapım oldu.

Efsane bilimkurgu serisi ‘Star Wars’un yedinci filmi ‘Star Wars: Güç Uyanıyor’ (Star Wars: The Force Awakens), gişe rekorlarını alt üst etmeyi sürdürüyor. 17 Aralık’ta gösterime giren ve ilk üç günde sadece Kuzey Amerika’da 238 milyon hasılat elde ederek tüm zamanların açılış rekorunu kıran ‘Star Wars: Güç Ayanıyor’, şimdi de 12 günde dünya genelinde 1.09 milyar dolarla sinema tarihinde 1 milyar dolar küresel gişe gelirine en hızlı ulaşan yapım oldu. Bu alandaki rekor, geçen haziranda gösterime giren ‘Jurassic World’e aitti. ‘Jurassic World’, dünya genelinde 13 günde bir milyar dolara ulaşmıştı. Üstelik ‘Jurassic World’ün gelirleri Çin’deki gösterimi de kapsıyordu. ‘Star Wars: Güç Uyanıyor’ ise henüz Çin’de gösterime girmedi. Çin’de 9 Ocak’ta gösterime girmesi beklenen ‘Star Wars: Güç Uyanıyor’ün sadece Kuzey Amerika gişesi 544 milyon dolara ulaştı.

‘Star Wars: Güç Uyanıyor’un bu gişe performansıyla toplamda tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasında ilk üçe gireceği, hatta ilk ikiyi zorlayabileceği tahmin ediliyor. Dünya genelinde toplam gişe hasılatı rekoru 2.7 milyar dolarla ‘Avatar’ın elinde bulunuyor. ‘Titanic’ 2.1 milyar dolarla ikinci, ‘Jurassic World’ ise 1.6 milyar dolarla üçüncü sırada.