Günde 1000 kişi ‘Jedi dinine’ katılıyor

“Hisler yoktur, iç huzur vardır. Cehalet yoktur, bilgi vardır. Zihinlerimizi temiz tutabilmek için meditasyonla kötü hisleri uzaklaştırmalıyız.” Bu öğreti, İngiltere’de yükselişe geçen ‘Jedi dini’nden… Star Wars çılgınlığı artarken, ‘Jedi Dini’ne mensup olmak isteyenler de kalabalıklaşıyor…

Star Wars’un (Yıldız Savaşları) yedincisi vizyona girmek üzereyken, neredeyse tüm dünyayı bir Star Wars çılgınlığı sarmış durumda. İş, efsanevi filmin karakterlerinin kostümlerine bürünüp filmi izlemeye gitmekle de bitmiyor. Filmin etkisiyle oluşturulan ‘Jedi Dini’nin takipçileri de artıyor. BBC’nin haberini paylaşıyoruz:
İngiltere’de 250 binden fazla takipçisi olan ‘Jedi dini’ne katılanların sayısı gelecek hafta vizyona girecek olan yeni Star Wars filmi öncesinde artışa geçti.
Star Wars filmlerinde şeytani imparatorluk güçlerine karşı savaşan erdemli Jedi şövalyelerinin felsefesi gerçek hayatta da bazı kesimlerin inancı haline gelmiş durumda.
Filmlerdeki Jedi öğretilerinden esinlenerek 2001 yılında ilk ‘Jedi Tapınağını’ kuran Daniel Jones adlı Büyük Britanya vatandaşı, “Taleplere yetişemiyoruz. İnsanlar Jedi’larla ilgili daha fazla bilgi almak için başvuruyor. Bizim için çok olumlu” diyor. Jones, günde yaklaşık 1000 kişinin kendilerine başvurduğunu ve Jedi olmak için ilk adımı attığını da ifade ediyor.
İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesinde, ‘Jedi dini’ne geçiş için internet üzerinden bir form doldurulup, ardından da 10 derslik bir eğitim programına girildiğini belirtiyor.
Star Wars filmleriyle Jedi öğretisi arasına mesafe koymaya çalışan Jedi temsilcileri, “Filmler tamamen kurgu. Jedi öğretisinin özünde insana dair şeyler var: Hisler yoktur, iç huzur vardır. Cehalet yoktur, bilgi vardır. Zihinlerimizi temiz tutabilmek için meditasyonla kötü hisleri uzaklaştırmalıyız” diyor.

DİYANET ELEŞTİRMİŞTİ
‘Jedi dini’ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık dergisinde de yer almış, dergide Star Wars serisindeki Jedi savaşçıları eleştirilmişti. Yazıda, “Jedi savaşçılarının dini olan Jediism günümüzde Hıristiyan toplumlarda taraftar bularak yayılmaktadır. Avustralya’da 70 bin kişi, İngiltere’de 390 bin kişi kendisini ‘Jedi’ olarak tanımlamıştır” denilmişti.

265 bin 700 kişi Jedi olduğunu söylüyor
65 bin kişi Avustralya’da, 9 bin Kanada’da, 15 bin 70 kişi Çek Cumhuriyeti’nde, 176 bin 600 kişi İngiltere’de ‘Ben Jedi’ım’ diyor. (Kaynak: 2011 Ulusal Nüfus Sayımları)
(BBC)