Hip Hop Jam İstanbul Türkçe rap’in Woodstock’u olacak!

İstanbul bugüne kadar gördüğü en büyük hip hop festivaline 5 Aralık 2015 günü tanık olacak. Hip Hop Jam İstanbul 2015’te Türk hip hop sahnesinin en önemli oyuncuları sahnede olacaklar. Sahnenin ağır isimleri Ege Çubukçu, Kamufle ve Allame ile buluşup Türkçe rap’i konuştuk, 5 Aralık’ta neler olacağını dinledik.

İstanbul bugüne kadar gördüğü en büyük hiphop festivaline 5 Aralık 2015 günü tanık olacak. Hip Hop Jam İstanbul 2015’te Ceza’dan Mode XL’e, Sansar Salvo’dan Ayben’e kadar Türk hiphop sahnesinin en önemli oyuncuları Pozitif Live ve Hiphoplife işbirliği ile Volkswagen Arena’da sahnede olacaklar. Sahnenin ağır isimleri Ege Çubukçu, Kamufle ve Allame ile buluşup Türkçe rapi konuştuk.

5 Aralık Hip Hop Jam İstanbul’da neler olacak?
Kamufle: Bugüne dek Türkiye’de yapılan ilk hiphop festivali olacak. Bu bizim için heyecan verici bir durum. Hiphop kültüründe kendini kanıtlamış 33 rapçi Volkswagen Arena’da sahnede müziklerini ve yeteneklerini sergileyecekler. Hiphop hakkında kısıtlı bilgisi olan, bu kültüre pek yaklaşamamış insanlara ulaşmaya çalışacaklar.

Bu büyüklükte bir hiphop festivali pek sık görülmüyor Türkiye’de. Neler hissediyorsunuz?
Allame: Festival yapacak büyüklükte bir kitle henüz oluşmaya başladı. Sanıyorum ki bu dakikadan sonra gerek organizasyonlar gerekse girişimci organizatöler cesaretlenip kapsamlı etkinlikler düzenliyeceklerdir. En azından öyle ümit ediyorum.

Ege Çubukçu: Büyük festivallerde yer aldık fakat rock, rap, pop gibi değişik türlerin bir arada bulunduğu festivallerdi. O yüzden bu kez bir festivalden ziyade bir fuar gibi görüyorum. Aynı müziği yaptığım arkadaşlarımla böyle bir festivalde bulunmak tarifsiz bir duygu. Sahnede olacak MC’lerin dışında kültürün tüm elementleri de festivalde sergilenecek. Breakdance, graffiti, skate… Hip hop’ı bilenlerin de bilmeyenlerin de çok eğleneceklerini düşünüyorum bu organizasyonda. Sahneye çıkacak tüm arkadaşlarım birlikte oldukları mesajını vermelerinin yanında diğer rapçilere kendini kanıtlamak için çeşitli şovlar hazırlayacaklardır. İşin böyle bir tatlı rekabet boyutu da var.

Sürprizleriniz var mı?
Ege Çubukçu: E tabii ki tüm arkadaşlarım gibi ben de bir şeyler düşünüyorum fakat son dakikaya kadar saklamayı düşünüyorum. (Gülüyor) Fakat orada önemli olan şey görsel şovlar, ışıklar, ses sistemi filan değil. Rap müziğin yankılanacak olması beni heyecanlandırıyor. Afişin en altından en tepesine kadar tüm MC’ler şovlarını sergilerken kitleleri de onları takip edecek. Bu festival rap müziğin bir aile olup olamadığını da gösterecek diye düşünüyorum.

Afişe bakınca tayfanın en eskilerinden birisi sizsiniz. Kendinizden sonraki nesille aynı sahnede olacaksınız. Ne diyorsunuz bu işe?
Ege Çubukçu: Açık Radyo’da Şehrin Azizleri isimli bir program hazırlıyorum. Dolayısıyla son iki yılda daha sıkı takip etmeye başladım rap piyasasını. Eskiden kötü raplerin kefesi daha ağırken şimdi iyiler ağır basıyor. Underground müzik üreticilerinin çok daha ciddiyetle müziğe yaklaştıklarını gözlemleyebiliyorum. Benim için Ceza ile sahne almak neyse ilk kez tanışacağım bir rapçiyle birlikte sahne almak aynı şey.

Sahneden seyircilere baktığınızda ne görmek istiyorsunuz?

Kamufle:
Rapçi deryası. (Gülüyor) Herkesin ellerinin havada olduğunu ve hiç inmediğini hayal ediyorum. Splash Fest gibi bir festival olacağını düşünüyorum. Dinleyicilerin hiçbir ayrıma düşmeden tüm MC’leri desteklediğini görmek istiyorum. 11 yıldır rap yapıyorum, 40 şehirde sahneye çıktım. Her gittiğim yerde asık suratlı çocukların yüzlerini güldürmeye çalıştım. Bunu yapabildiğimize ve yeniden yapabileceğimize inanıyorum.

Ege Çubukçu: Ben bu festivali rap müziğin Woodstock’u olarak görüyorum.

Allame: Kişisel olarak çıkacağım en büyük sahne olacağı için heyecanlı olduğumu söyleyebilirim. Çok eğleneceğiz. (Gülüyor)

Hiphop piyasası çatık kaşlı bir arenaydı uzunca bir süre. Son birkaç yıl içerisinde ortak çalışmalar ortaya çıkmaya başladı…
Kamufle:
Bizim yaptığımız iş ortaya çıkışından itibaren çok sertti. Yeni kuşak rapçiler yetiştikçe çeşitlilik arttı. Farklı şehirlerde yaşayan, farklı dünya görüşüne sahip, farklı koşullarda büyüyen insanlar birbirlerini tanıdılar. İnsanlar birbirleriyle etkileşime geçtikçe doğal olarak zaman zaman gerginlikler de ortaya çıkabiliyordu fakat bunu aştığımızı düşünüyorum. Çeşitliliğimiz en büyük zenginliğimiz haline geldi.

Son yıllarda ibre rap müzik yönüne dönmeye başladı. Arka arkaya çıkan albümler ve ortak çalışmalarla bir rap müzik sektörü oluşmaya başladı. Nasıl yorumluyorsunuz?
Kamufle:
Popülerleşmeye başladığımız aşikar. Televizyonlarda, radyolarda ve diğer mecralarda işlerimizi paylaşabiliyoruz. Kendimizi popüler sektöre enjekte ettik diye düşünüyorum. Yıllarca kendimizi ekran önüne sunamamıştık fakat yeraltında iyi örgütlendik. Ülkedeki gençlerin büyük çoğunluğu rap dinliyor.

Allame: Popüler olan müzik kendini tekrar ederken aslında aslında bir yandan da müzikal yeniliklerin önünü açmış oldu. Sanıyorum ki son dönemin göz önünde olan ve yeni çağın müziği rap olacak. Çünkü biz yıllardır kendimizi çok iyi besledik ve artık sahaya çıkmaya hazırız. Temennim o ki ekrana çıkmanın büyüsü bizi çizgimizden çıkarmasın. Zira bu son derece muhtemel.

Ege Çubukçu: Rap müzik hiçbir zaman kötü bir noktada değildi ama bir medyası yoktu. Aykırı olduğumuz için medya ilgi göstermekte gönülsüz oluyordu. Bugünkü duruma gelişimiz de herkesin elini taşın altına koymasıyla oldu bence. Popülarite gelmeye başladı fakat asıl sınav bence şimdi başlıyor. Bu kültür popüler olana tepki gösteren bir kültür. Peki ya kültürün kendisi popüler olursa? Aykırı olmayı sürdürdüğümüz sürece bir medyamız olmayacak. Boyunduruk altında yaşayan bir toplumuz, her alanda mutlaka birileri bir şeyleri dikte ediyor bize. Rapçiler ise boyunduruk altına girecek tipler değil. Bu bizi medyadan bir tık uzak tutacak fakat bence hiç kötü bir şey değil.

Hip Hop Jam İstanbul 5 Aralık Cumartesi saat 13.00’ten itibaren Volkswagen Arena’da. Biletler normal dönem 35 lira, etkinlik günü kapıda 40 lira.

Muhsin Topyıldız

Radikal