Hollywood’da kadın yönetmene iş yok!

Geçtiğimiz sene içinde Hollywood’un en çok kazandıran filmlerinin sadece yüzde 9’u kadın yönetmenler tarafından yönetilmiş. Bu oran, 1998’deki seviyeyle aynı. Rapor, “Ufukta kadınlar lehine olumlu bir gelişme görülmüyor” diyor…

Televizyon ve Film Alanındaki Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından hazırlanan rapor kapsamında, Hollywood’un en önemli 250 filmi incelendi. Rapora göre, 250 filmde imzası olan yönetmen, yazar, yapımcı, yürütücü yapımcı, kurgucu ve görüntü yönetmenlerinin sadece yüzde 19’u kadın. Bu, geçen seneki orandan yüzde 2 daha yüksek olsa da durum 2001’deki sonuçlarla aynı seviyede.
Çalışmayı kaleme alan Dr Martha Lauzen, kadın yönetmenlerin sektördeki durumunun bir gecede değişmesini beklemenin gerçekçi olmadığı ancak rapora bakılınca ufukta herhangi bir değişiklik görünmediği yorumunu yaptı.
Lauzen sadece ‘Pitch Perfect’in (Mükemmel Saha) ve ‘50 Shade’s of Grey’in (Grinin 50 Tonu) yüksek profilli yönetmenleri Elizabeth Banks ile Sam Taylor-Wood’u göz önüne alınca, büyük resmin görülmediğini söyledi: “Stüdyo yöneticileri kendi üstlerine düşeni yaptıklarını söylemek için, kadınların yönettiği birkaç yüksek profilli Hollywood filmi örneğini gösterebilir ya da bunun genel bir eksik istihdam sorunu olduğunu öne sürebilir. Ama aslında ortada iki ucu keskin bir bıçak var.”

Sam Taylor-Wood

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği geçtiğimiz mayısta federal ve eyalet düzeyindeki sivil hakları örgütlerine, sinema ve TV endüstrisinin her aşamasında, kadın yönetmenlerin sayısındaki sistematik düşüşü araştırmaları talebiyle bir mektup yazmıştı. Ekim ayında ise ABD’deki Eşit İş Fırsatları Komisyonu, Hollywood’daki cinsiyet ayrımcılığının araştırılması için kadın yönetmenlerle görüşmeye başlamıştı. Hollywood’daki cinsiyet ayrımcılığı kısa süre önce Jennifer Lawrence’ın ‘kadın ve erkek oyuncular arasındaki ücret eşitsizliği’ üzerine yazdığı bir makaleyle bir kere daha gündem gelmişti.

Lauzen’in raporuna göre, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmler, kadınlara kamera arkasındaki başka görevlerin de kapısını açıyor. Öyle ki ekibinde en azından bir kadın yönetmene (yönetmen yardımcısı da dahil) yer veren filmlerde -yönetmeni erkek olan filmlere kıyasla- yazar, kurgucu ve görüntü yönetmeni olarak da daha fazla kadın çalışıyor. Yönetmenlerinden birinin kadın olduğu filmlerde, yazarın da kadın olma ihtimali yüzde 53 iken, yönetmenin erkek olduğu filmlerde bu oran yüzde 10’da kalıyor.

Aynı şekilde; kadınların yönettiği filmlerde kurgucunun da kadın olma oranı yüzde 32 iken, yönetmeni erkek olan filmlerde oran yüzde 19 seviyesinde. Rapora tarihsel olarak bakıldığında, kadın yönetmenlerin oranının 1998’deki seviyeyle aynı olduğu görüldü. (BBC)