İstanbul Resitalleri’ne yıldız konuk: Angela Hewitt

İstanbul Resitalleri’nin şubat ayındaki konuğu Kanadalı yıldız piyanist Angela Hewitt olacak. The Guardian’ın “Çağımızın en önde gelen Bach piyanisti” olarak gösterdiği Angela Hewitt, 12 Şubat’ta Sabancı Müzesi ‘the Seed’deki konserde Schubert, Haydn, Bach ve Beethoven’in eserlerini yorumlayacak.

Sabancı Müzesi ‘the Seed’de gerçekleştirilen İstanbul Resitalleri’nin 12 Şubat’taki konuğu Kanadalı piyanist Angela Hewitt, uzun yıllardır Hyperion Record etiketiyle yayınlanan bol ödüllü albümleri, dünyanın en iyi salonlarında verdiği resitalleriyle günümüzün en önemli piyanistlerinden biri olarak kabul ediliyor. Sayısız birincilik, ödül ve ünvanın sahibi Hewitt, İngiliz Kraliyet Nişanı (OBE) ve Kanada Devlet Nişanı (OC) sahibi. Hewitt, 2006 Gramophone Ödülleri’nde ‘Yılın Sanatçısı’ ve 2010 MIDEM Classical Award’da ‘Yılın Enstrümantalisti’ seçildi.

Bugüne kadar yayınlanmış 30’dan fazla albümü bulunan Angela Hewitt’in İngiliz Plak şirketi Hyperion Records etiketi taşıyan albümü büyük beğeni topluyor. Sanatçının ‘Bach Konçertoları’ albümü daha yayınlanır yayınlanmaz Amerikan Billboard listelerine girdi ve Gramophone Magazine tarafından ‘Ayın Albümü’ seçildi. 2005’te tamamlanan ve Bach’ın başlıca piyano eserlerini kaydettiği 11 yıllık projesi için ise The Sunday Times “Çağımızın gurur duyulacak kayıtlarından biri” diye yazdı. The Guardian, Angela Hewitt’i “Çağımızın en önde gelen Bach piyanisti” olarak gösteriyor. 2011’de Mozart’ın tüm konçertolarını kaydetmek üzere başladığı maratonun ilk CD’si yayınlandı. 2012’de Debussy’nin solo piyano için yapıtlarından oluşan albümünü aynı yıl Temmuz ayında Schumann’ın eserlerini kaydettiği ikinci albümü takip etti. Sanatçının Bach ‘Füg Sanatı’ adını taşıyan son albümü ise 2014’te yayınlandı.
İstanbul Resitalleri: Angela Hewitt, 12 Şubat Cuma 20.00, Sabancı Müzesi ‘the Seed’