İşte gerçek Noel Baba

Facebook sayfası sevgi, dürüstlük, tutku temalı vecizelerle dolu… Hatta bir tanesi, ‘Paradan, takipçilerden, mevkilerden etkilenme. İnsanlıktan, cömertlikten ve kibarlıktan etkilen’ diyor. Kuzey Kutbu’nda yaşayan ‘gerçek Noel Baba’nın pek çok hayranı, senenin bu vakitlerinde onu görebilmek için yollara düşüyor…

Çocuk kitaplarındaki çizimlerden fırlamış gibi, alışveriş merkezlerinde görmeye alışık olduklarımıza da benziyor ancak onu diğerlerinden ayıran ve ona ‘gerçek Noel Baba’ sıfatını kazandıran pek çok özelliği var. Kuzey Kutbu’nda yaşayan 68 yaşındaki Thomas O’Connor’ın ismi nüfus kağıdında ‘Santa Claus’. Hiçbir zaman Noel Baba olarak anılmak için özel bir çaba sarf etmemiş, ancak uzatmaya karar verdiği sakalı, pamuk beyazı teni ve iyi bir insan olması, seneler içinde ona Noel Baba sıfatını kazandırmış.

68 yaşındaki Thomas O’Connor bir papaz. Kanser hastası olan O’Connor’ın hikayesi, Nevada’da başlıyor aslında. 2005 senesinde, evinin yakınlarında bir posta kutusunun önünden geçerken, sahip olduğu bu benzerliği nasıl kullanabileceğini düşünüp, Tanrı’dan kendisine bir işaret göndermesini diliyor. O sırada yanından geçen bir arabanın camından, ‘Seni seviyorum Santa!’ sesleri yükseliyor ve çok uzun süredir çocuk hakları için çalışmakta olan O ‘Connor, o an kararını veriyor.

Önceleri New York’ta toplum güvenliği için ve bir eğitmen olarak çalışan O’Connor, insan hakları için olan mücadelesini farklı şekilde yönlendirmeye karar veriyor.

Vice’da yer alan habere göre 2005’te yasal olarak ismini değiştirip, o günden sonra Santa Claus olarak hayatına devam ediyor O’Connor. Çocuk  haklarıyla ilgili çalışmalar yaparken, meclis üyeleri ismini fark ediyor ve onu ön plana çıkarmaya başlıyor. Böylelikle pek çok Facebook takipçisi kazanıyor ve çalışmalarını daha büyük kitlelere ulaştırmaya başlıyor.

Çocuk savunuculuğunu daha etkili şekilde sürdürebilmek için 2013 senesinde Kuzey Kutbu’na taşınıyor Santa Claus. İçinde bulunduğu durumun avantajlarından faydalanmasını da biliyor. ‘Hiçbir milletvekili veya devlet kurumu Santa Claus’tan gelen ve çocukların yararına olacak bir şeyi reddettiği için haber olmayı istemiyordu’ diyor. ‘Evet, bu yaklaşım biraz tuhaftı ama bana ve çocuklara çok faydası oldu’ diye de ekliyor.

İnsanlara verilebilecek en büyük hediyenin sevgi olduğunu söyleyen Santa, dünyanın pek çok yerinde Noel’in bir tür ticaret kolu haline geldiğini düşünüyor.

Çocukların yazdığı mektupları cevaplayıp cevaplamadığı sorulunca, ‘Bunu yapan halihazırda pek çok şirket var. Benim savunuculuğum bir senede istismar edilen, terk edilen, göz ardı edilen ve evsiz 2 milyon çocuğa odaklı’ diye cevap veriyor.