İsveç’ten 16 yaşındaki her gence ‘Hepimiz Feminist Olmalıyız’ kitabı

İsveç, 16 yaşına gelen tüm gençlere Chimamanda Ngozi Adichie’nin ‘Hepimiz Feminist Olmalıyız’ isimli kitabının ücretsiz olarak dağıtılmasına karar verdi.

İsveç’te cinsiyet hakkındaki konuların daha kolay konuşulabilmesini amaçlayan bu kampanya geçtiğimiz günlerde kabul edildi. Yayıncı Albert Bonniers ve İsveç Kadın Lobisi tarafından düzenlenen kampanya dahilinde, cinsiyet ayrımı yapılmadan, 16 yaşına gelen herkes, Chimamanda Ngozi Adichie aynı isimli TED konuşmasından hazırlanan ‘Hepimiz Feminist Olmalıyız’ isimli kitabını ücretsiz olarak temin edebilecek.

The Guardian’da yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta Norra Real lisesinde duyurulan kampanyanın ‘cinsiyet eşitliği ve feminizm hakkındaki konuşmalar için bir dönüm noktası’ olabileceği ön görülüyor.

Adichie, hazırladığı metinde, ‘Bana göre feminist, ‘Evet, cinsiyetle ilgili bir problem var ve bunu çözmeliyiz, daha iyisini yapmalıyız’ diyen, kadın ya da erkek, herkestir’ diyor. Adichie ayrıca neden feminist kelimesini kullanıp, insan hakları savunucusu tabirini kullanmadığını da açıklıyor; ‘Elbette feminizm insan haklarının konusudur, ancak insan hakları gibi çok genel bir tabir kullanmak, cinsiyetle ilgili özel bir problemi reddetmek olur.’

Nijeryalı yazar modern maskülenliği de eleştiriyor: ‘Erkeklere korkudan, zayıflıktan ve hassas olmaktan ürkmeyi öğretiyoruz. Onlara kendi benliklerini maskelemeyi öğretiyoruz ki sert adam olabilsinler.’

İsveç Kadın Lobisi başkanı Clara Berglund ise Herkes Feminist Olmalı kitabı için ‘Keşke ben 16 yaşındayken lisedeki bütün erkek arkadaşlarım okusaydı’ diyor ve ekliyor, ‘Bu yalnızca lise öğrencilerine bir hediye değil, aynı zamanda kendimize ve gelecek nesillere de bir armağan’.