Japonya’da ‘şanslı kaşlı Hachi’ fırtınası

Japonya’da pek çok kişi Tokyo’daki ‘şanslı kaşlı’ olarak bilinen, Hanchi isimli kediyi görmek için minik bir tütün dükkânına akın ediyor.

Japonya’daki İbaraki bölgesinin Mito semtindeki küçük bir tütün dükkanı bugünlerde ziyaretçi akınına uğruyor. Zira dükkanın kedisi Hachi’nin yüzünde, Japonya’da iyi şans anlamına geldiğine inanılan bir kanji karakteri olan 8 rakamına benzer bir işaret var. Hanchi’yi yakından görmek isteyen ve onun bir fotoğrafını çekmek isteyen Japon halkı, dükkana giderek kediyi görmek için birbirleriyle yarışıyor.

Guardian’da yer alan habere göre Hachi, 2011’in Mart ayında meydana gelen ve Fukişima’daki felakete neden olan tsunamiye de sebep olan 9 şiddetindeki depremden bir ay sonra dünyaya geldi. Bölgede yaşayan Yoichi Maeda isimli bir editörün bulduğu Hachi’ye, dükkana ‘uğur getirmesi’ için tütün dükkanın sahibi Kaori Hasegawa sahip çıktı.

Japon Mainichi gazetesine konuşan dükkanın sahibi, ‘Pek çok kişi Haichi’nin yüzünü gördükten sonra hayatlarında iyi şeyler olmaya başladığını söyledi’ açıklamasında bulundu.