‘Kalandar Soğuğu’ Fransa’dan da ödülle döndü

Dünya prömiyerini yaptığı Tokyo Film Festivali’nde Bryan Singer başkanlığındaki jüriden en iyi yönetmen ve Wowow en iyi film ödülü kazanan Mustafa Kara imzalı ‘Kalandar Soğuğu’, Antalya’nın ardından Fransa’daki Festival Premiere Plans’den jüri özel ödülüyle döndü.

Doğa, insan ve hayvan ilişkisinin şiirsel bir portresi olan ve Karadeniz’in masalsı yeşilliklerinde geçen ‘Kalandar Soğuğu’na Tokyo ve Antalya’nın ardından bir ödül de Fransa’dan geldi. Mustafa Kara’nın yönettiği TRT ortak yapımı ‘Kalandar Soğuğu’, Festival Premiere Plans D’angers’den jüri özel ödülüyle döndü. Jüri başkanı ödülü filmin yönetmeni Mustafa Kara’ya takdim ederken “Pek çok sahnesiyle yıllarca aklımızdan çıkmayacak, bu masalsı film jüri üyelerini derinden etkiledi” yorumunu yaptı.

Dünya prömiyerini kasım ayında Tokyo’da gerçekleştiren ‘Kalandar Soğuğu’, jüri başkanlığını ‘Olağan Şüpheliler’, ‘X-Men’ gibi filmlerle tanınan ünlü yönetmen Bryan Singer’ın yaptığı 28. Tokyo Film Festivali’nde en iyi yönetmen ve Wowow en iyi film ödülü kazanmıştı. 52. Antalya Film Festivali’nde hem ulusal hem de ulusralarası yarışmada yer alan ‘Kalandar Soğuğu’, uluslararası yarışmadan en iyi erkek oyuncu ödülü, ulusal yarışmadan ise jüri özel ödülü, en iyi müzik ve en iyi kadın oyuncu ödülleri olmak üzere toplam dört ödülle adından söz ettirmişti.

‘Kalandar Soğuğu’ ekibinin yolculuğu 2010 yılında İstanbul Film Festivali’nin proje destek bölümü ‘Köprüde Buluşmalar’la başlamıştı. TRT’nin yanı sıra Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği sinema fonu Eurimages’ın da desteklediği ‘Kalandar Soğuğu’nun Eylül 2016’da vizyona girmesi bekleniyor.

‘Kalandar Soğuğu’ hakkında

Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin, doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.