Kundura Fabrikası’nda cazlı iki gece

Türkiye’nin en eski fabrikası Beykoz Kundura, son yıllarda sayısız film ve diziye ev sahipliği yapıyor; özel fotoğraf çekimleri için muazzam bir görsel alan sunuyor. Bu eski fabrika bu defa kapısını 7 ve 19 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek altı farklı konser için açacak.

Beykoz Kundura’nın mekân desteğiyle gerçekleştirilecek konserlerde, dünya ve Türkiye müzik sahnelerinin öncü isimleri arka arkaya festival seyircisiyle buluşacak:
Festival kapsamında Beykoz Kundura’da düzenlenecek konserlerin ilki 7 Temmuz Cuma günü 19:45’te gerçekleşecek. Gecenin açılışını modal motifler, modern armoniler ve doğaçlamaları harmanlayan, caz gitaristi ve besteci Bilal Karaman ve üçlüsü yapacak.

 Miles Mosley
 Miles Mosley

Bas gitarist, vokalist ve besteci Miles Mosley, saat 20:35’ten itibaren rock, R&B, funk ve caz müziğin geleceğini notalara dökecek. Mosley, kendi hikâyelerini anlattığı ilk solo albümü Uprising’i da dinleyici ile paylaşacak.

Sarp Maden, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’in caz, rock, drum’n bass, punk, noise, elektronik ve ambient’i birleştiren ortak projesi MadenÖktemErsönmez saat 22:00’de sahnede olacak.

Gecenin kapanışını ise 22:45’te, İsrailli besteci-ozan Shye Ben Tzur ve Hintli müzisyenlerden oluşan the Rajasthan Express’in ortak projesi Junun yapacak.
Sufi ruhani müzik geleneğinden Qawwal’i günümüze taşıyan Shye Ben Tzur’un Rajasthan Express müzisyenleri ve Radiohead gitaristi Jonny Greenwood’la birlikte 2015 yılında hayata geçirdiği JUNUN geleneksel müziği elektronik tınılarla bir araya getiriyor.

 Bill Laurance
 Bill Laurance

JUNUN belgeseli, İstanbul Film Festivali’nin sunumuyla 2015 yılında Türkiye’de de gösterilmişti. Bu projeyle Mayıs’ta Primavera Sound festivaliylehayran bırakan grup, İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak 7 Temmuz’da Beykoz Kundura’da olacak.
19 Temmuz Çarçamba gecesi ise, Snarky Puppy’nin arkasındaki isimlerle başlıyor. Caz ve elektronik müziği birleştiren Snarky Puppy’nin klavyecisi Bill Laurance’ın performansı 21:00’de başlayacak.

22:30’dan itibaren ise sahneyi Grammy Ödüllü grubun kurucusu ve bas gitaristi Michael League’in yepyeni projesi Bokanté sahnede olacak. Efsanevi grup 4 farklı ülkeden 8 müzisyeni buluşturuyor.

Bokanté
Bokanté

Farklı kültürlerin etkileşimi fikriyle doğan Bokanté sadece gitar, perküsyon ve vokal kullanarak farklı müzik türlerini başarıyla harmanlayan sıradışı grup dinleyenleri büyüleyecek.

7 Temmuz Cuma:
Shye Ben Tzur ve The Rajasthan Express’ten JUNUN
Miles Mosley
Bilal Karaman Trio
MadenÖktemErsönmez

19 Temmuz Çarşamba:
Bill Laurance
Bokanté