Madame Claude: İnsanların her zaman para ödeyeceği iki şey vardır; yemek ve seks

1960’lı yıllarda kurduğu ve yönettiği fuhuş ağıyla ‘eskort’ tanımını hayatımıza sokan Madame Claude geçtiğimiz günlerde, 92 yaşında hayat gözlerini yumdu. Hayli sıra dışı bir hayat yaşayan Madame Claude’un geçtiğimiz yıl William Stadiem tarafından yazılmış olan biyografisi, yalnızca Fransa’da değil, dünya çapında tanınan bu aykırı kadının hayatına ışık tuttuğu kadar, ağından hizmet alan ünlüleri de açığa çıkarttı.

1923 yılında Fransa’nın Angers şehrinde doğan Fernande Grudet rahibeler tarafından büyütüldü ancak sonrasına yaşadığı hayat çocukluğunda aldığı eğitimle paralel olmadı. Fransa’nın Almanya tarafından istila edildiği dönemde gizli ajanlık yapan Grudet, sonraları yalnızca Fransa tarihinde değil, dünya çapında ona bilinilirlik kazandıracak fuhuş ağını kurdu. Bundan sonra Madama Claude olarak anılmaya başlayan Grudet, ‘İnsanların her zaman para ödeyeceği iki şey vardır; yemek ve seks. Yemek yapmakta iyi değildim.’ diyerek sonraları Paris polisi ve yeraltı dünyasının önde gelen isimleri tarafından korunduğu dönemde dünyanın ve Avrupa’nın önde gelen politik figürlerini müşteri portföyüne ekledi. Madame Claude’un kurduğu bu fuhuş ağında 500’den fazla seks işçisi bulunuyordu.

Madame Claude’un Kurduğu tarihten itibaren 15 yıl boyunca sorunsuz işleyen fuhuş ağı 1976 yılında ‘vergi’ ağına takıldı. Yaklaşık 5 milyon Pound civarındaki vergi borcunu ödememek için aynı senelerde Los Angeles’a firar eden Claude, değişen yasa ile birlikte vergi borçlarının silineceğini düşünerek 1986 yılında Paris’e geri döndü. Ancak planları işlediği gibi gitmeyen Claude, geldiği yıl dört ay hapis cezasına mahkum edildi.

Geçtiğimiz sene  William Stadiem tarafından yazılan Madame Claude’un biyografisi, onun dikkat çekici hayatı kadar sunduğu hizmetten yararlanan kişilerin isimlerden bazılarını da ortaya çıkarttı.  Madame Claude’un müşterileri arasında ünlü siyasi isimlerin ve yıldızların olduğu her zaman biliniyordu ancak Stadiem kitabında Marlon Brando’dan Kaddafi’ye ve John F. Kenndy’nin hem müşteriler arasında olduğunu hem de Claude ile aralarında geçen konuşmaları yazdı. Kitaba göre Jonh F. Kennedy bir defasında Claude’dan, eşi Jackie Kenndy’ye benzeyen ancak ‘daha seksi’ olan bir seks işçisi talep etmişti.

1977 yılında Claude’un hayatını konu edinen bir film de çekildi. Kendisiyle aynı adı taşıyan filmde bu aykırı kadının hayatının ayrıntılarına yer verildi. Madame Claude, 15 sene önce taşındığı Fransız Rivyerası’ndaki evinde dün hayata gözlerini yumdu.