‘Mavi Bisiklet’ Berlin’de yarışacak

Bir çocuğun büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını naif bir dille beyazperdeye taşıyan Ümit Kökeren’in yönettiği ‘Mavi Bisiklet’, 11-21 Şubat tarihlerinde yapılacak dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden 66. Berlin Film Festivali’nin Generation Kplus bölümünde Kristal Ayı ödülü için yarışmaya hak kazandı!

Senaryosunu Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in birlikte yazdığı, Ümit Köreken’in yönettiği ‘Mavi Bisiklet’, dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Generation Kplus kategorisine seçildi. Bir çocuğun büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayışını naif bir anlatımla beyazperdeye taşıyan ‘Mavi Bisiklet’, aynı zamanda dünya prömiyerini gerçekleştireceği Berlin’de Kristal Ayı Ödülü için yarışacak.

Çalışmaları 2010 yılında başlayan ve çekimleri 2015 yılının başında Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen ‘Mavi Bisiklet’in tüm başrol oyuncuları; civar köylerden seçilen ve uzun süre birlikte temel sinema eğitimi ve kamera önü oyunculuk üzerine çalışılan çocuklardan oluşuyor. Filmde, başrolleri paylaşan çocuk oyuncular Selim Kaya, Eray Kılıçarslan ve Bahriye Arın’ın yanı sıra Mustafa Küçükibiş, Burak Vurdumduymaz, Beren Yiğit, Fatih Koca, Mustafa Şimşek, Nursen Çetin Köreken ve Turan Özdemir rol alıyor.

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen film; geliştirme ve yapım aşamalarında da çok sayıda atölyeye katılarak birçok farklı ödül ve destek aldı. 2013’te Amsterdam Cinekid Co-Production Market ‘En İyi Proje Ödülü’nü kazanan ‘Mavi Bisiklet’, aynı zamanda Eurimages’tan Türkiye’den ilk kez ‘Film for Children’ başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı.

‘MAVİ BİSİKLET’ hakkında

Annesi ve küçük kız kardeşi ile birlikte yaşayan 13 yaşındaki Ali; boş zamanlarında çalıştığı lastikçiden kazandığı haftalığı evin ihtiyaçları için annesine vermekte, bahşiş olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası kasabadaki çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir ama, cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi ise çiftliğin kâhyası Salim’dir. Ali’nin platonik aşkı Elif, çocukların oyuyla seçilmiş okul başkanıdır. Ancak, Kahya Salim, kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir ve okul müdürü, kısa bir süre sonra Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.