Motörhead’in efsane solisti Lemmy Kilmister hayatını kaybetti

Motörhead’in efsane solisti Lemmy Kilmister, 70 yaşında hayatını kaybetti. Heavy metalin ikon ismi Lemmy, kanser olduğunu iki gün önce öğrenmişti.

Dünyada geniş çaplı hayran kitlesi bulunan heavy metal grubu Motörhead’in kurucusu ve solisti Lemmy Kilmister, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kilmister, iki gün önce kanser olduğunu öğrenmişti. Kanserin yanı sıra, başka sağlık sorunları olduğu da bilinen Kilmister, geçmiş yıllarda birkaç konserini bu nedenle iptal etmek zorunda kalmıştı.

Kilmister’ın ölümünü, efsane sesin yakın arkadaşı, sunucu Eddie Trunk tarafından duyuruldu. Motörhead’in resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Bunu söylemenin kolay bir yolu yok… bizim muazzam, asil arkadaşımız Lemmy, olağanüstü agresif bir kanserle kısa bir mücadeleden sonra bugün hayatını kaybetti. Kanser olduğunu 26 Aralık’ta öğrenmişti. Yaşadığımız şok ve üzüntüyü ifade edemiyoruz, bunun için kelime yok. Gelecek günlerde daha fazla açıklama yapacağız, ancak şu an için, lütfen… Motörhead’i yüksek sesle çalın, Hawkwind’i yüksek sesle çalın. Lemmy’nin müziğini yüksek sesle çalın. Bir ya da birkaç tane içki için. Hikayeler paylaşın. Bu mükemmel adamın kutladığı hayatı kutlayın. O tam olarak da bunu isterdi. Ian ‘Lemmy’ Kilmister. 1945-2015. Kaybetmek için doğdu, kazanmak için yaşadı.

ÜNLÜLERDEN TEPKİLER

Kilmister’ın ölümünün ardından heavy metal grubu Black Sabbath’ın solisti Ozzy Osbourne, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bugün, en iyi arkadaşlarımdan biri olan Lemmy’yi kaybettim. O özlenecek. O bir savaşçı ve efsaneydi. Seni öteki tarafta göreceğim” ifadesini kullandı. Metallica’nın hesabından ise, “Lemmy, grubumuzun var olmasının ana nedenlerinden biri sensin. Tüm ilhamın için sana sonsuza kadar müteşekkiriz. Huzur içinde yat” denildi. Çok sayıda ünlünün taziye mesajından bir kısmı şu şekilde:

Manowar: Seni ve yolda geçirdiğimiz iyi zamanları asla unutmayacağız.

Dave Lombardo: No Sleep ’til Hammersmith albümünü aldığımda 16 yaşındaydım. Arkadaşlığın ve verdiğin ilham için teşekkür ederim.

Sepultura: Kıyaslanamaz Lemmy Kilmister’ın ölümü karşısında şaşırdık.

Tom Morello: Lemmy gerçek bir rock ikonuydu, sesi ve ruhuyla tekti. Metal bayrakları yarıya indi.

Zakk Wylde: Tanrı Lemmy’yi kutsasın

Foo Fighters: Bir arkadaşımızı ve efsaneyi kaybettik. Kalbim kırık.

MÜZİĞE BEATLES’LA BAŞLADI

24 Aralık 1945’te İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde doğan Ian Fraser “Lemmy” Kilmister, tek çocuktu ve yalnız bir gençlik geçirdi. Babasının küçük yaşta ailesini terk etmesiyle annesiyle yakınlaşan Lemmy, müzisyen olmaya Liverpool’daki ünlü Cavern Club’da The Beatles’ın performansını izledikten sonra karar verdi. Okulu bittikten sonra at yetiştiriciliği yapan ve bir fabrikada çalışan Kilmister, 1960’lı yıllarda gitarını alıp Londra’ya gittiğinde yüksek miktarda LSD kullanmaya başladı.

20’li yaşlarını, aralarında the Rainmakers, the Motown Sect ve Rockin’ Vicars’ın bulunduğu çeşitli gruplarda yer alarak geçiren efsane sanatçı, aralarında Jimi Hendrix Experience’ın (1968’de) da bulunduğu grupların roadie’liğini (turnedeki grubun ekipmanlarını kuran ve söken kişi) yaptı. 1972’de, herhangi bir tecrübesi olmamasına rağmen İngiliz space-rock grubu Hawkwind’ın basçısı olan Kilmister, grubun zirveye çıkmasına yardımcı oldu.

‘AÇIKÇA HALA YOK EDİLEMİYORUM’

Uyuşturucu bulundurmaktan Kanada sınırında yakalanınca Hawkwind’den kovulan Lemmy, olayın ardından bir arkadaşına, “Kendi grubu kuracağım ve adı da Bastard olacak” dedi. Menajerinin vazgeçirmesiyle grubun adını Motörhead olarak değiştiren Lemmy, kovulmasına yanıt olarak gitarist Larry Wallis ve davulcu Lucas Fox’la grubunu kurdu. Kadro daha sonra Lemmy, ‘Fast’ Eddie Clarke ve davulcu Phil ‘Philthy’ Taylor olarak değişti ve grubun bu hali, hayranları tarafından en çok sevilen hali oldu.

‘VİSKİDEN VAZGEÇTİM, VODKAYA BAŞLADIM’

Lemmy, kariyerinin neredeyse tamamında uyuşturucu, sigara ve içki tüketimiyle de gündeme geldi. Kilmister’ın bu konudaki en hatırlanan açıklaması ise, 30 yaşına bastığı günden bu yana her gün bir şişe viski içtiğini söylemesi ve amfetamini desteklediğini duyurmasıydı. Kısa zaman önce, Kilmister, “sağlık sorunları nedeniyle” viski içmekten vazgeçip vodka içmeye başladığını söylemişti. 2014’te Guardian’a bir söyleşi veren Lemmy, “Açıkça hala yok edilemiyorum” demiş ve müziğe duyduğu tutkuyu “Çalmamı engelleyecek tek şey ölümdür” ifadesini kullanmıştı.

2005’TE GRAMMY ALDILAR

1975’te Motörhead’i kuran Lemmy, grubun solisti, basçısı, söz yazarı ve grubun kuruluştan beri ayrılmayan tek üyesi oldu. Bugüne kadar 22 albüm çıkaran ve dünya çapında 30 milyon satışa ulaşan Motörhead’in son albümü Bad Magic 2015’in Ağustos ayında yayınlanmıştı. Aralarında Metallica ve Guns N’Roses’ın da bulunduğu birçok kült gruba ilham veren Motörhead, Ace Of Spades, Orgasmatron ve Rock N’Roll albümleriyle eleştirmenlerden tam not almıştı. Motörhead, 2005’te En İyi Metal Performansı dalında Grammy ödülüne layık görülmüştü.

‘BİZ ROCK’N’ROLL GRUBUYUZ’

Benzersiz bir bas-gitar stiline sahip olan Lemmy’nin melodilerinde 1950’lilerin klasik rock riff’leri de duyuluyordu. Hatta, Lemmy yaptığı açıklamalarda birçok kez Motörhead’in heavy metal değil, rock’n’roll grubu olduğunu savunmuştu.

Söyleşi verdiği kişileri toplumsal ve politik konulardaki görüşleriyle zaman zaman şaşkınlığa uğratan efsane sanatçı, insanlığın gelişimi konusunda iyimserlikten en uzak insanlardan biriydi. “Dünya, herkesin odalarında oturup klavyelerine yumruk atmalarıyla sonuçlanacak” diyen Kilmister, herhangi bir otoriteye karşı açıkça nefret duyuyordu.

HAYATININ AŞKINI KAYBEDİNCE EROİN DÜŞMANI OLDU

Çok sevdiği oğlu Paul’la on yıllar boyunca ayrı kaldıktan sonra orta yaşlarında yeniden bir araya gelen Lemmy, hiçbir zaman evlenmedi. Verdiği söyleşilerde ‘hayatının aşkı’ olarak nitelediği Susan Bennett’in aşırı doz eroin kullanmaktan 19 yaşında yaşamını yitirdiğini birçok kez vurguladı. Erken yaşlarda başına gelen bu hayal kırıklığı, sanatçının hayatı boyunca eroinden ve hükümetlerin bu uyuşturucunun kullanılmasını engellemek için verdiği “sonuçsuz” mücadeleden nefret etmesine yol açtı.

‘ELİMDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPIYORUM’

Son doğumgününü aralarında Slash, Duff McKagan, Matt Sorum, Gilby Clarke, Billy Idol, Sebastian Bach, Robert Trujillo, Zakk Wylde, Scott Ian ve Charlie Benane’in de bulunduğu efsane bir kadroyla kutlayan Lemmy, Ağustos’ta verdiği söyleşide, “Ölecek misin?” sorusunu duymaktan bıkkınlığını şöyle ifade etmişti:

 “’Ölecek misin?’ çizgisindeki sorulardan bıktım. Bu soru çok eskidi. Sahneye çıkıyorum ve elimden gelenin en iyisini yapıyorum. İyi ve kötü günlerim var ama çoğunlukla iyiyim.”