Müzik gruplarının dönemi sona mı eriyor?

İngiltere’de son dönemdeki albüm satışlarında solo müzisyenlerin albümlerinin müzik gruplarınınkinin karşısındaki sürekli yükselişi, müzik gruplarının dönemi sona mı eriyor sorusunu akıllara getirdi.

İngiltere’de son dönemde yapılan bir araştırmaya göre mevcut müzik piyasasındaki satışların yüzde 60’ı solo müzisyenlerin albümlerinden oluşuyor. Özellikle Adele ve Ed Sheeran’ın başı çektiği bu yarışta, müzik gruplarının albüm satışlarındaki düşüşü ise devam ediyor.

Independent’da yer alan habere göre,  İngiltere’de 2015 senesinde en çok satan albümler arasında eseri bulunan tek müzik grubu Coldplay. Aynı sene en çok albümü satan isimler arasında ise Elvis Presley, Sam Smith ve Justin Bieber da var. Bir döneme damgasını vuran Pet Shop Boys, Erasure ve Eurythmics gibi ikililer de söz konusu düşüşten etkileniyor.

Müzik piyasalarında uzmanlaşanlar, bu eğilimin 2016 yılında da devam edeceği görüşünde. Söz konusu düşüş aynı zamanda Rock müziği de etkisi altına almışa benziyor. 2005-2008 yılları arasında albüm satışlarının %40’ını oluşturan Rock müzik albümleri, geçen sene %33.2 oranında satılarak, albüm satışlarının %34.5’ini oluşturan Pop albümlerinin de gerisinde kaldı.

BPI (Britisih Recorded Music Industry) yaptığı açıklamada bu tür düşüşlerin pek çok sebebi olduğunu ancak Coldplay ve Arctic Monkeys gibi büyük grupların da keşfedildiği küçük mekanların kapatılmasının da yeni grupların ortaya çıkmasında etkili olabileceğinin altını çiziyor. Londra’da son 10 sene içinde küçük konser salonlarının yüzde 40’ının kapanmış olması, İngiltere’deki diğer büyük şehirlerde de benzer bir durumun giderek yaygınlaşması, yeni grupların sahneye çıkıp kendilerini tanıtma fırsatlarını da doğrudan etkiliyor.

BPI’nin konudaki bir diğer yorumu ise Pop müziğin tür olarak yükselişte olmasının albüm satışlarına yansıyor olabileceği. Solo müzisyenlerin çoğunlukla bu müzik türünde üretim yapıyor olmalarının, müzik piyasasında gözlenen bu artışın sebeplerinden biri olabileceği de öngörülüyor. Popun dominantlığı ise televizyondaki yetenek yarışmaları ve internetteki müzik sağlayıcılarının etki alanlarının büyümesi ile ilişkilendiriliyor.