Nâzım Hikmet’e Boston’da yoğun ilgi

20. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Boston Goethe Enstitüsü’nde düzenlenen ‘Bir Dünya Şairi Olarak Nâzım Hikmet’ adlı programda ünlü şair ve eserleri, yazar ve şair Gündüz Vassaf’ın sunumuyla tanıtıldı. Yerleri günler öncesinden tükenen etkinliği katılımcılar büyük bir ilgi ile izledi.

Nâzım Hikmet’in yaşamını konu eden ‘Ve Merhaba Kâinat’ belgeselinin gösteriminden sonra Gündüz Vassaf, Nâzım’i anlattı ve hayatının değişik dönemlerine ait şiirlerinden İngilizce ve Türkçe örnekler sundu. Nâzım Hikmet’in Mevlana’dan sonra günümüzde en çok okunan şair olduğunu ve arı bir Türkçeyle yazdığını belirten Gündüz Vassaf, hayatı boyunca birçok farklı ülkede yaşayan şairin 20. yüzyılın destansı mücadelelerine tanık olduğunu ve bunu da şiirlerine yansıttığını söyledi.

Festival direktörü Erkut Gömülü de programın açılışında yaptığı konuşmada bir dünya şairi olarak kabul edilen Nâzım Hikmet’i ABD’de tanıtmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

29 Ekim–15 Aralık tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle süren 20. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali hakkında daha fazla bilgiye www.BostonTurkishFestival.org adresinden ulaşılabilir.