Nirvana’nın idolü Salon’a geliyor

Bu akşam İngiltere caz sahnesinin yükselen gruplarından Sons of Kemet’i ağırlayacak Salon İKSV, 15 Ekim Perşembe 21.30’da Pixies’den Nirvana’ya sayısız grubun idolü Dinosaur Jr’ın bas gitaristi Lou Barlowtarafından kurulan Sebadoh’u konuk edecek. Enerjik melodileri ve sıcak ritimleriyle Céu ise 16 Ekim Cuma ve 17 Ekim Cumartesi iki gece üst üste Salon’da Brezilya rüzgarları estirecek.

İngiltere’den Yükselen Melodik Caz Tınıları: Sons of Kemet
14 Ekim Çarşamba, 21.30
Londralı caz grubu Sons of Kemet; Oren Marshall, Seb Rochford, Tom Skinner ve Shabaka Hutchings tarafından 2011 yılında kuruldu. En ucuz enstrüman klarnet olduğu için 6 yaşında klarnet alıp çalmaya başlayan ve sonrasında bir klarnet virtüözüne dönüşen Shabaka Hutchings, ismini felsefe ve spritüel çalışmalara verdiği desteklerle bilinen Antik Mısır kralı “Shabaka”dan alıyor. Bundan etkilenen grup üyeleri de hep birlikte, grubun isminin “Antik Mısır” anlamına gelen Kemet kelimesinden gelmesine karar veriyorlar. 2013’te yayımladıkları ilk albümleri Burn’le “Gilles Peterson Yılın Albümü” adaylığı başta olmak üzere sayısız adaylık ve ödüle layık görülen Sons of Kemet, daha önce Salon’da dinlediğimiz Snarky Puppy, Phronesis ve GoGo Penguin gibi İngiltere caz sahnesinin yükselen grupları arasında gösteriliyor.
Enerji yüklü canlı performanslarıyla öne çıkan Sons of Kemet, 14 Ekim Çarşamba akşamı 21.30’da Salon’da türünün takipçileriyle buluşacak. Konserin biletleri, oturmalı 40 TL, tam 30 TL, öğrenci 20 TL.

Sons of Kemet

Özlenen indie-rock melodileriyle Amerikalı kült grup: Sebadoh
15 Ekim Perşembe, 21.30
ABD’nin kült noise-rock gruplarından olan ve Pixies’den Nirvana’ya sayısız grubun idolü Dinosaur Jr’ın bas gitaristi Lou Barlow ile Amarikalı müzisyen Eric Gaffney tarafından 1980’lerin sonunda kurulan Sebadoh, ilk albümü The Freed Man’i 1989’da yayımladı. Altyapısı akustik ağırlıklı albümlerinin aksine, post-hardcore konser performanslarıyla devleşen grup, 1999 yılından beri süregelen sessizliğini 2013’te yayımladıkları Defend Yourself albümüyle bozdu.
Sadık bir dinleyici kitlesine sahip olan Sebadoh, grunge’ın beşiği olan plak şirketi Sub Pop’u, Sub Pop yapan gruplardan biri oldu. Amerikalı indie rock grubu Sebadoh, yıllardır özlenilen gürültülü indie rock müzikleriyle 15 Ekim Perşembe akşamı 21.30’da müzikseverlerle buluşmaya Salon’a geliyor. Konserin biletleri ayakta 45 TL ve öğrenci 35 TL.

İki gece üst üste Brezilya rüzgârı: Enerjik melodileri ve sıcak ritimleriyle Céu
16 Ekim Cuma – 17 Ekim Cumartesi, 22.00

Céu
Birçok kez Grammy ödülüne aday gösterilen, Brezilyalı müzisyen Céu kıvrak melodileri ve hareketli ritimleriyle, art arda iki gece Salon’da Brezilya rüzgârları estirmeye geliyor. Tam adı Maria do Céu Whitaker Poças olan Brezilyalı şarkıcı ve söz yazarı Céu, 1980 yılında müzisyen bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 15 yaşında müzisyen olmaya karar veren ve 2005 yılında kendi adını taşıyan albümüyle çıkış yakalayan Céu, geleneksel müziğin haricinde samba, jazz, soul ve electro-pop gibi birçok tarzı harmanlayarak kendi müziğini yarattı. Brezilya müziğinin yurt dışında temsili için önemli bir isim olan müzisyen, 2010 yılında Billboard Dünya Müziği sıralamasına birinci sıradan girdi.
Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Lauryn Hill ve Erykah Badu’yu en büyük ilham kaynakları arasında sayan Céu, film ve dizilerin yanında Malemolencia adlı şarkısıyla da FIFA 08 soundtrack’inde yer aldı. Uluslararası kahve zinciri olan Starbucks mağazalarının şarkılarını çalmak için seçtiği ilk uluslararası sanatçı olan Céu, Coachella’da sahneye çıkan nadir Brezilyalılardan biri oldu. 2007 yılında Grammy’ye aday olarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 2010 yılında Herbie Hancock’un The Imagine Project albümü için onunla birlikte Tempo de Amor şarkısını kaydetti.
Latin Amerika enerjisiyle dikkat çeken Céu, sıcak vokali ve bossa nova melodileriyle dinleyicileri dans ettirmek için 16 ve 17 Ekim’de Cuma ve Cumartesi geceleri 22.00’da Salon’a geliyor. Konserin biletleri, ayakta 50 TL, öğrenci 40 TL.

Bir bilet alana bir bilet hediye…
Etkinlik biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişesinden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir. Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.
Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org
MasterCard da Salon etkinliklerine katkı veren kurumlar arasında yer alıyor.
Salon hakkında ayrıntılı bilgi için: saloniksv.com