Sigara, esrar, eroin… Hollywood yıldızları aslında ne içiyor?

Keyif verici maddelerin’ tüketildiği sinema filmlerinde oyuncuların vücuduna tam olarak ne giriyor? Sigara, eroin, kokain, marihuana sahneleri nasıl çekiliyor? İşte yanıtı…

Beyazperdede birbiri ardına ‘tüttürülen’ sigaraların içinde aslında ne var? Eroin, kokain ve marihuana sahnelerinde peki, oyuncular aslında ne içiyor? ‘Mad Men’in elinden sigarasını düşürmeyen efsanevi reklamcısı Don Draper yedi sezon boyunca ne içti?
‘Upvoted.com’da yer alan haber, filmlerde ve TV dizilerinde 90’lı yıllara kadar gerçekten sigara içildiğini anımsatıyor. Site, konuyu deneyimli set sorumlusu Jeff Butcher’a sormuş. Butcher 90’lara bu meseleyi nasıl hallettiklerini şöyle anlatıyor: “Bir firmayı arayıp ‘Ben bir film çekiyorum ve sigaraya ihtiyacım var’ derdik, onlar da bize bir kutu sigara yollardı. ‘Mystery Train’ filmi için bir şirketten büyük bir kutu sigara aldığımızı ve hepimizin sürekli o sigaraları tükettiğini hatırlıyorum.”
Günümüzdeyse çoğu yapımda bitkisel ve bağımlılık yapmayan malzemelerden oluşan, sağlığa tam olarak zararlı olmayan, görece daha ‘sağlıklı’ olan alternatifler kullanılıyor. Keza ‘Mad Men’de de bu tip ürünlerden biri kullanılmış. Kimi durumlarda oyunculara özel bitkisel sigaralar hazırlandığı da oluyormuş. ‘Non Stop’ta Liam Neeson için papatya çayından özel bir sigara bizzat set ekibi tarafından sarılarak hazırlanmış.

‘Kill Bill’

Butcher marihuana sahnelerinde ise ‘sahte marihuana’ kullandıklarını anlatıyor. Firmalar, ‘yüksek kaliteli, ucuz ve yasal tomurcuk’ olarak tanıtıyor bu ürünlerini. Firmaların iddiası bu ürünlerin ‘doğal bir şekilde kafa yaptığı’ ama oyuncuların işlerini yapmalarını etkileyecek kadar da etkili olmadığı…

KOKAİN YERİNE… 
Oyuncuların kokain çektiği sahnelerde geçmişte burunlarına giren ‘şey’ genelde süt tozu ve karbonat tozu oluyordu. Şimdilerde ise bir B Vitamini tozu olan ‘inositol’ denilen madde kullanılıyor. ‘İnositol’ belli belirsiz bir enerji yükselmesine sebep olabiliyor. ‘The Wrestler’ (Şampiyon) filminde bu etkiden bihaber olarak ürünü kullanan Mickey Rourke kısa süreli sette bir anksiyete sorunu yaşayıp, “Bana bunu şimdi mi söylüyorsunuz?” diye ekibe çıkışmış.
Hikâyede madde kullanımının üst seviyelerde olduğu ‘Trainspotting’den bir sahne… 

Çoğu filmde enjeksiyonu uygulayıp işlem tamamlanladan hemen geri çekme yöntemi kullanılıyormuş. Filmde gördüklerimiz ise elbette ki gerçek olmayan şırıngalar… Post prodüksiyon esnasında film efektleri teknikleri kullanılarak şırıngaya sıvı ekleniyor.