Sigur Rós 11 Haziran’da Zorlu PSM’de

Adını, grubun falsetto vokallariyle olduğu kadar, gitarı keman yayıyla çalmasıyla da ünlü vokali Jónsi Birgisson’un kız kardeşi Sigurrós Elín’in isminden alan Sigur Rós, çıktıkları dünya turu kapsamında Primavera Festivali’nin hemen ardından 11 Haziran Cumartesi akşamı Zorlu PSM’nin 1,750 metrekarelik “dev sahne üzerinde” İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.

1994 yılında İzlanda’da başlayan serüvenini büyük bir başarıyla tüm dünyaya taşıyan grubun farklı boyutların kapılarını açan müziği ve Jónsi Birgisson’un falsetto vokallerinin kusursuz birleşimi, Sigur Rós’u etkisini katlayarak bugüne taşıdı.

Sigur Rós hikayesi 1997 yılına damga vuran ilk albüm “Von” ile resmen başladı. Hemen bir yıl sonra gelen “Ágætis byrjun” ise, İzlandalı grubun seslerini tüm dünyaya duyurduğu albüm oldu. Grubun 2002 çıkışlı, hiçbir şarkı ismi barındırmayan ve Vonlenska yani Hopelandic isimli hayali bir dille söylenmiş şarkılardan oluşan 3. albümleri ise birçok eleştirmen tarafından müzik tarihinin en önemli çalışmalarından biri olarak tanımlandı.

Dinleyiciler Sigur Ros’un farklı bir sound ile hazırladıkları Takk…’ın sonrasında ve grubun ilk İngilizce şarkısı “All Allright” ile tanışma fırsatı buldu. Sigur Rós’un ünlü prodüktör Flood ile çalışma fırsatı yakaladığı bu albüm, grubun diskografisindeki pop sound’una en çok yaklaştıkları kayıt olarak yer almakta.

Sekizinci ve son albümü Kveikur’un ardından İzlandalı grup, post-rock, klasik müzik, ambient ve dream pop’tan izler taşıyan müziğini zirveye çıkardı.

Film ve dizi endüstrisinde de son derece önemli bir sahip olan Sigur Rós, Vanilla Sky, 24, CSI, The Life Aquatic with Steve Zissou, Skins, Children of Men, Slumdog Millionaire ve 127 Hours başta olmak üzere sayısız film ve dizide şarkıları ile yer aldı. Ayrıca, televizyon tarihinin en önemli animasyonlarından The Simpsons’a konuk olarak dizinin tema müziğini yorumlayan grup, ünlü dizi Game of Thrones’ta da konuk oyuncu olarak yer aldı.

Albümleriyle olduğu kadar, görsel ve işitsel anlamda tavan yapan, dillere destan canlı performanslarıyla da büyük ilgi gören İzlandalı grup, 11 Haziran’da unutulmaz bir deneyim yaşatmak için Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Ana Tiyatro’da müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.