Tokyo ‘Abluka’ya koştu

Emin Alper’in Venedik’te jüri özel ödülü kazanan filmi ‘Abluka’, uluslararası yolculuğuna devam ettiği 28. Tokyo Film Festivali’nde de büyük ilgi gördü. Tokyo’ya filmin yapımcılarından Cem Öztürk ile birlikte gelen Emin Alper önceki akşam festival merkezi olan Roppongi Toho sinemalarında yapılan gösterim sonrası seyircilerin sorularını yanıtladı. Yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin paranoya ve deliliğe uzanan öyküsünün Türkiye’nin içinde bulunduğu ortama denk düştüğü ortada ancak Emin Alper yer ve zamanla sınırlı kalmayarak, her yerde yaşabilecek insanlık hallerini anlatmak istediğini özelikle söyledi: “Bu film her yerde geçebilir. Çalkatılı politik ortamlarda sıradan insanların yaşadığı baskıyı yani evrensel bir durumunu anlatmak istedim.” Nitekim başrollerde Mehmet Özgür, Berkay Ateş ve Tülin Özer’in yer aldığı ‘Abluka’nın adeta kıyamet sonrasını andıran kabus ortamında aklı selim kalmak zor ve yönetmen Alper de “Politik atmosferin kıyıcı koşulları altında yaşayan sıradan insanın hayalleri ve umutlarının nasıl da yok edildiğini göstermek istedim” dedi.

KABUSLARIM VAR!
Taksi şoförlüğüne yeni başlayan ve küçük bir kıza çarparak kaza yaptığına dair kabuslar gördüğünü söyleyen Japon bir izleyicinin Alper’e ‘sizin de kabuslarınız var mı?’ sorusuyla salondaki ciddiyet dağıldı, “Tabii ki, olmaz mı?” yanıtıyla söyleşiye espriler karıştı. Sonrasında izleyicilerin oluşturduğu uzun imza kuyruğuna ve fotoğraf taleplerine mutlulukla şaşıran Alper, ayrıca yaptığımız sohbette yönetmenliğin stresinden söz açtı ve çekimler sırasında olduğu kadar sonrasındaki post production sürecinde de her gece kabuslar gördüğünü söyledi: “Sabah kalktığımda ışığın yeterli olmadığını ve sesin kaydetmediğine dair kabuslar görüyordum. Yani filmin her aşamasında rüyalarıma girecek bir endişe ve dolayısıyla kabus yapacak bir şey çıkıyordu” dedi.

‘ABLUKA’NIN GEÇMİŞİ UZUN
İlk filmi ‘Tepenin Ardı’ olsa da Emin Alper, esin kaynağını soran bir izleyiciye, ‘Abluka’nın öyküsünün aslında çok eskiye, 2000’li yılların başına uzandığını söyledi. Türkiye’de 90’lı yılların politik çalkantılarını hatırlatarak şimdilerdeki çatışmaların da aslında 30 yılı aşan bir geçmişe sahip olduğunu belirten yönetmen, yine de filmdeki politik ortamı, coğrafyayı ve geçmişi özellikle betimlemeyerek evrensel bir temayı anlatmak istediğini tekrarladı.

‘KALANDAR SOĞUĞU’ YARIŞMADA
Festivalin yan bölümlerinde gösterilen ‘Abluka’ ve ‘Merdiven Baba’ adlı filmlerimizin yanı sıra Mustafa Kara’nın yönettiği ‘Kalandar Soğuğu’ ana yarışmada Tokyo Büyük Ödülü için yarışacak. 28 Ekim Çarşamba günü izleyiciyle buluşacak film, ‘Olağan Şüpheliler’ ve ‘X-Men’ filmleriyle tanınan Amerikalı yönetmen Bryan Singer’in başkanlığını yaptığı jüri karşısına çıkacak.