Tom Waits’in gitaristi Salon’da

İstanbul’un nitelikli konser mekanı Salon İKSV, bu hafta Tom Waits’in gitaristi Marc Ribot, müziği kalıpları zorlayan Hint kökenli piyanist Vijay Iyer, büyük şairlerinin şiirlerini yorumladığı yeni albümüyle dikkat çeken Şenay Lambaoğlu ve 80’ler synth’leriyle kulüplerin vazgeçilmez isimlerinden ABD’li Seth Haley’in synthwave projesi Com Truise’u ağırlayacak. Salon’un yeni sezon programına ise Nadine Shah, Lubomyr Melnyk gibi heyecan verici isimler eklendi.

Tom Waits’in gitaristi Marc Ribot solo konseriyle Salon’da
Tom Waits, Elvis Costello, Allen Ginsberg, Robert Plant & Alison Krauss, The Black Keys, Norah Jones, Diana Krall, Elton John, Madeleine Peyroux, Marianne Faitfull gibi pek çok önemli isimle konserler veren, 30 yılı aşan kariyeri boyunca kendi ismiyle 20’den fazla albüm yayımlayan ABD’li gitarist ve besteci Marc Ribot solo konseriyle 27 Ocak Çarşamba akşamı Salon’da. Saat 21.30’da başlayacak konserde Efe Demiral, gitar efsanesinden önce sahneyi ısıtacak.

Cazın sınırlarını zorlayarak her notada şaşırtan fütürist tınılar: Vijay Iyer
Müziği kalıpları zorlayan Hint kökenli piyanist ve besteci Vijay Iyer, 28 Ocak Perşembe akşamı 21.30’da Salon sahnesinde olacak. 2009 çıkışı Historicity albümü The New York Times, The Los Angeles Times, The Chicago Tribune gibi prestijli yayınların hepsinde yılın en başarılı caz albümü olarak nitelendi. Yönetmen Prashant Bhargava ile Kuzey Hindistan’ın 8 günlük geleneksel Holi festivaline bir saygı duruşu niteliğindeki mültimedya projesine besteleriyle destek verdi. 2014 Haziranında yine aynı proje kapsamında üçlüsü ile stüdyoya girerek Şubat 2015’te yayımladığı son albümü Break Stuff, The New York Times’dan npr’a tüm listelerde başköşeye oturdu. Berkeley Üniversitesi’nden ‘Bilişsel Müzik Bilimi’ dalında doktora derecesi bulunan Vijar Iyer’in doğaçlamaları için interaktif bir bilgisayar programı geliştirmişliği bile var.

Şenay Lambaoğlu’nun son albümü “Başka Türlü Bir Şey” ilk defa Salon’da

Bugüne dek çok sayıda önemli caz müzisyeniyle çeşitli projelerde birlikte çalışan caz vokalisti, besteci, söz yazarıŞenay Lambaoğlu, Can Yücel, Nazım Hikmet, Hayyam gibi unutulmaz ozanların eserlerine yer verdiği yeni albümü Başka Türlü Bir Şey’in ilk konserini 29 Ocak Cuma akşamı 21.30’da Salon’da veriyor. 19. İstanbul Caz Festivali’nde Fransız trompetçi Mederic Collignon ile İçimde Aşk Var projesini sahneleyen Lamboğlu, 2015’te Zarf Tümleci albümüyle “en iyi alternatif kadın sanatçı” ve Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde “en iyi caz sanatçısı” seçildi.

Com Truise’la dans dolu bir gece
ABD’li Seth Haley synthwave projesi Com Truise ile 30 Ocak Cumartesi akşamı Limits Off sponsorluğundaSalon sahnesini ısıtmaya hazırlanıyor. Sanat yönetmenliği ve drum and bass DJ’liğinin ardından 80’ler synth’leriyle yatıp 80’ler synth’leriyle kalkmaya başlayan Seth Haley, Twin Shadow, Daft Punk, Maroon 5, Sky Ferreira gibi her müzikal türden isme hazırladığı remikslerle gece kulüplerinin vazgeçilmez isimlerinden birine dönüştü. Daft Punk’ın Tron: Legacy filmi için hazırladığı soundtrack albümünde yer aldı. Yılın en çok dinlenecek hitlerini belirleyen FIFA’nın soundtrack albümünde de kendine yer buldu. Saat 22.00’de başlayacak gecenin açılışını Partapart’ın da kurucusu olan Can ve İlker’den oluşan Men With A Plan yapacak. Berlin Music Week’e ihraç ettiğimiz ilk grup olan ekibin müzikleri house, electronica, techno arasında gidip geliyor, en büyük tutkuları ise krautrock.

SALONU’NUN YENİLİKLERİ
Sofar’dan Salon’a / 5 Şubat Cuma
Salon İKSV ve Sofar Sounds İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirilen konserler dizisinde çıtayı yükselten yeni yetenekler sahnede olacak. Programın daha sonra açıklanacağı Sofar’dan Salon’a konseri 5 Şubat Cuma akşamı.

Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı 2016, Joe Pass / 13 Şubat Cumartesi
nuDC ve Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleştirilen Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı konserleri devam ediyor. Daha önce Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Miles Davis ve Louis Armstrong gibi isimlere saygı duruşunda bulunan Caz Ağacı serisinin yeni konuğu Joe Pass olacak. 13 Şubat Cumartesigecesi gerçekleşecek konserde, gitarda Neşet Ruacan, vokalde Sibel Köse, Evrim Özşuca, İldeniz Çetinkaya, kontrbasta Apostolos Sideris ve Deniz Dündar yer alacak.

Garanti Caz Yeşili: múm plays “Menschen am Sonntag”/ 17 Şubat Çarşamba -18 Şubat Perşembe
İzlandalı grup múm’un kurucuları Gunnar Örn Tynes ve Örvar Smárason yeni bir proje ile Salon’a, büyülü iki gece yaşatmaya geliyor. 1998’de kurularakSigur Rós ve Animal Collective gibi kült gruplar arasına girmeyi başarmış múm, Nordik kültüre yakın hissedenlerin en büyük ilham kaynaklarından birine dönüştü. Grubun kurucuları Gunnar Örn Tynes ve Örvar Smárason’ın avangart melodilerine 1930 yapımı sessiz film Menschen am Sonntag / People On Sunday’in eşlik edeceği konser 17 Şubat Çarşamba ve 18 Şubat Perşembe akşamları iki gece üst üste Salon’da olacak.

Kolektif İstanbul / 24 Şubat Çarşamba
Kolektif İstanbul, yeni albümleri Pastırma Yazı’nın ilk konseriyle Salon’un yeni isimlerinden. 2006’da kurularak Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde konserler veren grup, Anadolu ve Balkan müziğini hayranlık uyandırıcı sürprizlerle harmanlıyorlar. Kolektif İstanbul’un çaldıkça yerinizde duramayacağınız konseri, 24 Şubat ÇarşambaSalon’da olacak.

Lubomyr Melnyk / 16 Mart Çarşamba
“Continuous Music” adlı türün öncüsü, Kanadalı piyanist ve besteci Lubomyr Melnyk, 16 Mart Çarşamba akşamı Salon’da olacak. Klasik müzik eğitimi alan ve 70’lerin minimalist akımından etkilenen Melnyk, son albümü Rivers and Streams’i,Peter Broderick, Nils Frahm ve Robert Rathsgibi çağdaş klasik müziğin yıldızlarını buluşturan Erased Tapes Records’tan yayımladı, yine aynı isimlerle çeşitli işbirlikleri yaptı. Dünyanın en hızlı konser piyanistleri arasında anılan Lubomyr Melnyk ile şiirsel bir konser sizleri bekliyor.

Nadine Shah / 17 Mart Perşembe

Karanlık ve gotik tarafıyla takdir gören Nadine Shah,Blur ve Depeche Mode gibi İngiliz devlerinin prodüktörü olan Ben Hillier ile kaydettiği ikinci albüm Fast Food’u geçtiğimiz Nisan ayında yayımladı. 2010’ların PJ Harvey’si olarak nitelendirilen Nadine Shah, 17 Mart Perşembe Salon sahnesinde.

BİR BİLET ALANA BİR BİLET BEDAVA
Salon programına yeni eklenen konserlerin biletleri 28 Ocak Perşembe günü Lale Kart üyelerine, 29 Ocak Cuma günü genel satışa çıkıyor. Salon konserlerinin biletleri, Biletix satış kanalları ve İKSV ana gişeden satılıyor. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.