Ünlü yapımcı Hollwood’daki cinsiyetçiliğe savaş açtı

ABD’li yapımcı Ross Putman açtığı twitter hesabında Hollywood’daki senaryolarda kadın karakterlerin nasıl cinsiyetçi bir düşünceyle oluşturulduğunu deşifre ediyor

Guardian’ın haberine göre yapımcı Ross Putman yeni bir Twitter hesabı açarak film endüstrisinin kalbi Hollywood’daki cinsiyetçiliği gözler önüne seriyor. Putman açtığı hesaptan filmlerdeki kadın karakterlerin nasıl bir düşünceyle oluşturulduğunu yazıyor. Putman Çarşamba günü açtığı hesapbın bilgi kısmında “Bu yazdıklarım okuduğum senaryolardaki kadın karakterlerin ilk cümlesi. İsmim Jane olarak değişti, burayı güncelleyebildiğim kadar güncelleyeceğim, sizin işlerinizden alıntı yapıyorsam şimdiden özür dilerim” yazdı. Putman yazılan senaryoların genellikle kadını cinsel obje olarak görüldüğünü ortaya koyuyor.

Putman’ın attığı tweetlerden bazıları şöyle “Jane atletik ve seksi, doğal güzellik, Jean pantolon giyer ve güzel olmak için uğraşır”, “Jane, 19 yaşında tavşan kız, sarışın, tatlı, güzellik kraliçesi”, “Onun karısı Jane mutfakta akşam yemeği hazırlıyor. Ona verilen ufak televizyonda CNN izliyor, tatlı bir rolmodel”

Putman henüz kendisine gelen yorumları paylaşmadı ancak bu örnekleri çoğaltacak kişilerin olacağı şüphesiz.

Cinsiyetçilik Hollywood’da uzun süredir süren bir tartışma. Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre Hollwood’da büyük filmlerin esas karakterlerinin sadece yüzde 10’u kadın.  Kadın karakterler genellikle erkek oyuncuya göre konumlandırılıyor, senaryoda da buna göre ele alınıyor.