Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor’a ilk yorumlar: Serinin en heyecan vericisi

Tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin son filmi The Force Awakens’ın (Güç Uyanıyor) galası dün Los Angeles’ta yapıldı. İngiliz basınından The Daily Telegraph ve Times filme beş yıldız verirken, yazılan değerlendirmelerde filmden bir ‘başarı’ ve ‘klasik’ olarak bahsedildi.

Dünya prömiyeri dün Los Angeles, Amerika’da yapılan Star Wars serisinin son filmi Güç Uyanıyor eleştirmenlerden geçer not aldı. The Times’dan Kate Muir, değerlendirmesinde, ‘Yetişkinler hüzünlü bir nostalji duygusuna kapılacaklar, zira bu bir klasik’ derken, Daily Mail’dan Brian Viner film için, ‘Kendini soyutlamanın bir başarısı ve bu zincirin en heyecan verici filmi’ ifadesini kullandı. Muri ayrıca, JJ Abrams’ın serinin yaratıcısı George Lucas’tan daha iyi bir aksiyon yönetmeni olduğunu düşündüğünü, ve filmin ‘tam olarak hayranların olmasını umduğu şey’ olduğunun altını çizdi.

Daily Mail’den Brian Viner, filme dört yıldız verdiği yazısının başında, ‘Güç gerçekten uyanmış’ diyerek,  filmdeki savaş sahnelerinin İkinci Dünya Savaşı filmlerine benzediğini belirtti. Viner’a  göre filmin yıldızı ise, Rey karakterini canlandıran Daisy Ridley.

Telegraph’tan Robbie Collin, değerlendirmesinde film boyunca üç defa ağladığını yazdı. Yönetmen JJ Abrams ve ekibinin, alışılmış bir serinin büyü ve gizemini yeniden yarattığını belirten Collin, başrol oyuncularından Harrison Ford için ise ‘müthiş’ sıfatını kullandı.

The Daily Mirror’dan John Hiscock, ‘Söyleyebileceğim tek şey Güç Uyanıyor’un, serinin 1977 yapımı dördüncü filmi olan Yeni Bir Umut’taki büyülü anıları espri, aksiyon, dram ve duygu ile yeniden canlandırdığı’ yorumunda bulundu.

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor’u The Independent için değerlendiren Geoffrey Macnab ise filmi, ‘bütünüyle canlandırıcı bir ilişki’ olarak yorumladı. Macnab ayrıca, ‘Güç Uyanıyor tam bir hayal kırıklığı olabilirdi. Ancak bu film büyük bir başarı, eski hayranların beğeneceği, yeni izleyecek olanların hayal gücünü yakalayacağı bir iş’ diye yazdı.

BBC’den Lizo Mzimba ise Güç Uyanıyor için, ‘Filmde hayranları mutlu edecek tek şey Han, Luke ve Leia’nın dönmüş olması değil’ dedi ve ekledi, ‘Güç Uyanıyor’un tonu ve görünüşü filmin dördüncüsü Yeni Bir Umut’a çok benziyor, üstelik tanıtımlarındaki gibi değil, daha çok 70 ve 80’lerin havası var. Ayrıca güçlü karakterlerle hikaye daha da köklenmiş, sevilmiyor olsalar da izleyici onları anlayabiliyor.’