Yönetmenler Birliği Inarrritu’yu seçti Oscar kesin gibi…

Alejandro Gonzalez Inarritu’nun ‘Diriliş’le en iyi yönetmen Oscar’ın kazanma şansı yüzde 90, zira Yönetmenler Birliği yılın en iyi yönetmeni olarak Inarritu’yu seçti. Yönetmenler Birliği Ödülü’nü (DGA) kazan yönetmenin aynı kategoride Oscar şansı çok yüksek; çünkü 68 yılda sadece 7 kez yanıldılar.

1938’den günümüze Hollywood’un en iyi yönetmenlerini seçen Amerikan Yönetmenler Birliği’nin düzenlendiği Yönetmenler Birliği Ödülleri (DGA) bu yıl 68’inci kez sahiplerini buldu. Bir adamın ağır kış koşulları altında hayatta kalma mücadelesini konu alan Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı ‘Diriliş’ (The Revenant), Yönetmenler Birliği Ödülleri’nde Meksikalı sinemacı Alejandro Gonzalez Inarritu’ya en iyi yönetmen ödülünü kazandırdı. Ödül, 12 Oscar adaylığı bulunan ‘Diriliş’in Akademi Ödülleri’nde de iddialı olacağının işareti olarak yorumlandı. Geçen yıl ‘Birdman’le Akademi Ödülleri’nden en iyi film dahil önemli ödülleri kazanan Inarritu, ayrıca Yönetmenler Birliği Ödülü’nü iki yıl üst üste alan ilk yönetmen oldu.

Böylece Inarritu’nun ‘Diriliş’le en iyi yönetmen Oscar’ın kazanma şansı yüzde 90’a yükseldi. Zira Yönetmenler Birliği Ödülü’nü kazan yönetmenin aynı kategoride Oscar şansı çok yüksek; 68 yılda sadece 7 kez yanıldılar.

68. YÖNETMENLER BİRLİĞİ ÖDÜLLERİ
En iyi yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu (Diriliş)
Drama dizisi dalında en iyi yönetmen: David Nutter (Game of Thorones)
Komedi dizisi dalında en iyi yönetmen: Chriss Adisson (Veep)
İlk uzun metraj deneyimi yaşayan ilk yönetmen: Alex Garland (Ex Machina)
Belgesel dalında en iyi yönetmen: Matthew Heineman (Cartel Land)