Zekası kime çekti sorusuna son

Çocuk sahibi olmayı düşünen ya da olan her çift, büyüyünce bebeğin hangi yönünün kime benzeyeceğine dair pek çok espri yapar. Fakat bilim, zekanın anneye çektiği konusunda çok ısrarcı…

28

Birbirini seven iki insanın evlenmeye karar vermeleri hayata dair çok önemli bir adım. Bu adımı attıktan sonra çiftlerin kendilerine en çok sordukları sorulardan biri ise “Acaba çocuğumuz kime benzeyecek?” Bilim dünyasının bu soruya cevap bulmak üzere yaptığı çalışmalar ise tam gaz devam ediyor. Zeka genlerinin hepsinin kadınların aktardığı X kromozomunda olduğu ise bilimsel olarak kanıtlandı.

Almanya’daki Ulm Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, zeka genlerinin çocuklara kadınlardan aktarılan X kromozomunda olduğunu ortaya koydu. Bilim adamı Horst Hameister, “X kromozomunda zeka genlerinin yoğun olduğunu tespit ettik, bu süreçte insanı erkek yapan Y kromozomunda ise bu genlerden birine bile rastlamadık” dedi. Erkeklerde bir tane X kromozomu bulunduğunu belirten Hameister, bunun üzerindeki zekâ genlerinin kombinasyonu iyi olmadığı takdirde, erkeklerin zeki olma şansının düştüğünü, kadınlardaki ikinci X kromozomunun bu anlamdaki tüm eksiklikleri giderdiğini söyledi.