7. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği’nin düzenlediği “7. Uluslararası Öğrenci Buluşması”nda, Samsun’da okuyan bin 500 yabancı öğrenci kültürlerini sergileyecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Valiliği’nin desteklediği organizasyonda “Uluslararası Öğrenci Buluşması” hazırlıkları Cumhuriyet Meydanı’nda devam ediyor. Orta Doğu’dan Asya’ya, Afrika’dan Kafkasya ve Balkanlara kadar uzanan onlarca kültürün buluştuğu etkinlik, Cumhuriyet Meydanı’nda Cumartesi günü başlayıp, 2 gün devam edecek. Stant kuracak misafir öğrenciler için meydana toplam 50 çadır yerleştirildi.

Düzenlenecek olan etkinlik hakkında bilgi veren Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Genel Sekreteri Kerami Gün, “Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği bu yıl Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda Türkiye genelinde 7.’si düzenlenen, Samsun ölçekli ise 2.’si yapılacak olan Uluslararası Öğrenci Buluşması programı yapmaktadır. Bu program sadece yurt dışından ülkemize gelmiş devletin ‘uluslararası öğrenci’ dediği, bizim ‘misafir öğrenci’ dediğimiz öğrenciler üzerinden şekillenen bir programdır.

Yaklaşık 73 farklı ülke var Samsunumuzda. 73 farklı ülkenin ortalama 50’si Cumhuriyet Meydanı’nda tanıtım yapacak. Geleneksel kıyafetlerinden tutun yöresel yemeklerine, geleneksel eşyalarından tutunda memleketlerinde kullanmış oldukları ürünlere kadar hepsi burada öğrencilerin üzerinde şekillenerek, Samsun halkına tanıtılmış olacak. Program iki gün sürecek.

Program içerisinde geleneksel dans gösterileri, her ülkenin özel içecek ikramları ve yiyecek ikramları olacak. Çeşitli yine sahne performansları olmakla beraber dolu dolu bir iki gün geçireceğiz. Programın ilk günü saat 16.00’da Mesut Kurtiş’in bir konseri olacak ve Türkçe, İngilizce ve Arapça ilahiler, ezgiler söyleyecek. Yine cumartesi günü 13.00’te programın açılışını yapmış olacağız. Akşamları saat 19.00 gibi kapanışları gerçekleştireceğiz. Pazar günü ise daha erken bir saatte 10.00’da açılış yapıp akşam saat 19.00’a kadar etkinlik devam edecek” dedi.