Cennette Foto Safariye Çıktılar!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından “Kızılırmak Deltasını Anlatmak” konulu, ödüllü fotosafari ve fotoğraf yarışması gerçekleştirildi.
Türü tehlike altında bulunan çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan ve dünyanın sayılı kuş sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Cenneti’nin tanıtımı amacıyla düzenlenen fotosafariye 15 ilden 126 fotoğrafçı katıldı.
Katılımcılar, Kuş Cenneti’nde yaşayan yaban yaşam türlerini doğal yaşam ortam­larında fotoğrafladı. 3 gün sürecek yarışmada ilk 8’e gireceklere para ödülü, 5 esere mansiyon verilecek, 60 fotoğraf da “sergilenmeye değer eser” olarak belirlenecek.
Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Samsun Temsilcisi Abdullah Sezgin, Kuş Cenneti’ni daha iyi tanıtabilmek için fotoğraf yarışması düzenlendiğini söyledi.
Deltanın doğal yaşamını, flora ve faunasının fotoğraf sanatçılarının gözüyle tanıtılmasını hedeflediklerini vurgulayan Sezgin, “Deltanın, fotoğrafçı gözüyle sanatsal fotoğraflarının ortaya çıkmasını istiyoruz. 400 fotoğraf jüri üyelerine teslim edilecek. Bu fotoğrafların arasından en iyileri belirlenecek. Ardından sergilenmek üzere 60 fotoğraf daha seçilecek” dedi.
Fotosafariye Hakkari Yüksekova’dan katılan Emrah Kaya ise uzun zamandır Kızılırmak Deltası’nı merak ettiğini anlatarak, “Buraya gelip doğal yaşamı fotoğraflamak çok eğlenceliydi. Aynı zamanda güzel dostluklar kurduk. Bugüne kadar 200’ün üzerinden kuş türü çektim. Burada da bende olmayan kuş türlerini fotoğraflama şansını yakaladım” ifadelerini kullandı.

Samsun Haber