MedicalPark Hastanesi Bir İlki Samsun’a Getirdi!

Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi, Türkiye’deki özel hastanelerde bir ilk, bölgede de tek olma özelliğini taşıyor. MedicalPark Samsun Hastanesi’nde düzenlenen kahvaltı sonrası Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi yetkililer tarafından basına tanıtıldı. Sistemle ilgili açıklamalarda bulunan MedicalPark Samsun Hastanesi Genel Müdürü Opr. Dr. Hakan Özcan, özel hastaneler içinde ilk olarak bu sistemi hayata geçirmelerinin gururunu yaşadıklarını söyledi. Genel Müdür Özcan yaptığı açıklamada, “Günümüzde kanser hastalığına yakalanma oranı gün geçtikte artıyor. Tıbbın ilerlemesinin yanında sağlık teknolojileri de gün geçtikçe ilerliyor. Medical Park Samsun Hastanesi de teknolojiyi yakından takip ederek bölge ve çevre halkına en iyi hizmeti vermeye çalışıyor. 1,5 milyon liralık bir teknolojik yatırım yapılarak bölgemize ve ülkemize hizmet veriyor” dedi.
ÖZCAN: “BU SİSTEM HATA PAYINI SIFIRA İNDİRİYOR”
Kanser tedavisinde ilaç dozunun çok önemli olduğunu belirten Özcan, “Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi sayesinde hastaya verilen ilaç miktarında hata payı sıfıra indiriliyor. Kompleks tedavi rejimleri ve doz hesaplamaları, uygulama değişkenliği, standart olmayan iş akışı süreçleri, tedavinin başarısını ve hasta güvenliğini tehdit eden ilaç hatalarına yol açan nedenler arasındadır. Hasta güvenliği ve tedavi başarısını sağlamak üzere, ilaç hatalarını azaltmak ve hizmet kalitesini artırmak adına sistematik önlemler geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu önlemler içerisinde süreçlerin modernizasyonu ve teknolojik gereçlerin kullanılması ön plandadır. Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi ile sağlık çalışanlarının maruziyet risklerinin engellenmesinin yanında, ilaç hazırlama sürecinin standardize edilmesi sağlanmakta ve doğru hastaya doğru dozda ilacın, doğru zamanda hazırlanması mümkündür” diye konuştu.
ÖZCAN: “DOĞRU HASTAYA, DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU DOZDAKİ İLAÇ HAZIRLANIYOR”
Sistem içerisinde doz hassasiyetinin sağlanması açısından malzeme yükleme boşaltma, ilaç hazırlama ve atık kutusu alanlarında geliştirilmiş algılama sistemlerinin bulunduğunu ifade eden Özcan, “Söz konusu sensörler ile doğru ilacın, doğru dozda hazırlanması kontrol edilebilmekte ve doğrulanabilmektedir. Yeni cihazın yazılımı elektronik terazi desteği ile gravimetrik ilaç hazırlama imkanı sunmakta ve çok sayıda kontrol basamağı gerektirdiğinden güvenliği artırmaktadır. Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi’nin son teknoloji ürünüdür. 6 eksenli robotik kolu sayesinde sitotoksik ilaçların steril bir ortamda, el değmeden, sağlık çalışanlarının sitotoksik ilaçlara maruziyet risklerini minimize ederek hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu sisteminde hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanması için, geliştirilmiş güvenlik unsurları ile donatılmıştır böylece doğru hastaya doğru zamanda, doğru dozdaki ilacın hazırlanması ve tüm iş akışlarının elektronik ortamda geriye dönük olarak sorgulanabilmektedir” açıklamalarında bulundu.
ŞEN: “TPN İLE PREMATÜRE BEBEKLERİMİZ İDEAL KİLOLARINA KAVUŞUYOR”
Prematüre bebek hastaların beslenebilmeleri için Total Parenteral Nütrisyon (TPN) Hazırlama Sistemi’ni kurduklarını söyleyen Medical Park Samsun Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Şen, “Özellikle 1000 gramın altında doğum ağırlığı olan düşük tartılı veya prematüre bebek hastalarının beslenebilmeleri için hayati öneme sahip TPN sistemi Medical Park Samsun Hastanesi’nde kurulmuştur. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerimizdeki bebeklerimiz, erken doğum/düşük doğum tartılı olmanın getirdiği yetersiz kas gücü nedeniyle gelişen zayıf emme durumları; beslenmelerini olumsuz etkilemekte, ideal tartılarına ulaşıncaya kadar dışarıdan besinsel desteğe ihtiyaç duymaktalar. Bu durumda kullandığımız damar içi beslenme sistemi (TPN) sayesinde steril koşullarda, hekim istemine göre bilgisayar kontrolü altında tam dozunda hazırlanan besleyici çözeltiler 24 saat boyunca bebek hastalarımıza uygulanmakta ve kısa süre içinde ideal tartılarına ulaşmaları ve spontan beslenmeleri sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Samsun Haber