Milliler Farklı Başladı, “1. İşitme Engelliler Dünya Hentbol Şampiyonası Başladı”

1. İşitme Engelliler Dünya Hentbol Şampiyonası Samsun’da başladı. Atatürk Spor Salonu’ndaki seremonide şampiyonaya katılan Türkiye, Brezilya, Sırbistan, Hırvatistan, Rusya ve Danimarka milli takımları yer aldı. Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Osman Arslan, açılış konuşmasında, turnuvaya katılan sporculara başarılar diledi.

Samsun’da 2017 yılında işitme engellilerin yaz olimpiyatlarını gerçekleştireceklerini söyleyen Arslan, “Deaflympics oyunlarında 20 branşta bütün dünyayı, 120 ülkeyi Samsun’da ağırlayacağız. Gerçekleştireceğimiz oyunların ilk provasını yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu organizasyonda desteklerini esirgemeyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Bu birliktelikle 2017 yılında da başarılı bir organizasyona imza atacağımıza olan inancımla herkese hoş geldiniz diyorum.’

Vali Hüseyin Aksoy da güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek, ‘Samsun, 2017 yılında gerçekleştirilecek İşitme Engelliler Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. Hazırlıklarımızı işbirliği içinde sürdürüyoruz. İşitme engelliler dünyada olduğu gibi Samsun’da da var. Valilik olarak yaptığımız çalışmalarda Samsun’da 6 bin 685 işitme engellinin olduğunu tespit ettik. Temel amacımız bu insanların yaşamlarını daha da kolaylaştıracak çalışmalar yapmak’ diye konuştu. Vali Aksoy ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz seremoni sonunda turnuvaya katılan takımlara hediye verdi.

Ay- Yıldızlılar, turnuvanın ilk maçında Brezilya ile karşılaştı. İlk devreyi 21-6’lık skorla önde tamamlayan Türkiye, karşılaşmayı da 39-17 kazanmasını bildi.