Rumlardan kalma evler müzeye dönüştürüldü

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisindeki Rumlardankalma tarihi evlerin restorasyonu tamamlandı. Müze olarak düzenlenen tarihibinanın içine konulacak imitasyon malzemeler hazırlanıyor ve önümüzdekigünlerde restorasyonu tamamlanan üç ev ve Tekkeköy’ün ilk müzesi  törenle açılacak.

 

Karadeniz’deki ilkinsan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisindeki Rumlardan kalmatarihi üç evin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tarihi evlerden birincisikonuk ağırlama ve kafeterya, ikincisi hediyelik eşya satış reyonu ve seramikatölyesi üçüncü ev ise müze olarak hizmet verecek. Müze evde sergilenecekimitasyon ok uçları, mızraklar, kemikten yapılmış kesiciler, taş baltalar,çömlekler gibi o dönemlerde kullanılan malzemeler Emre Özdal’a ait Vizyon sanattasarım atölyesinde yapılıyor. Aynı atölyede müze ev içerisinde sergilenecekdönem heykellerinin yapımı da sürüyor.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin şöyle konuştu: “İlçemizi dünyaya tanıtacak Tekkeköy Mağaraları Arkeolojivadisi projemizde artık sona yaklaşıyoruz. Sit alanı içerisinde bulunanRumlardan kalma tarihi üç evin restorasyonu tamamlandı. Müze olaraktasarladığımız tarihi bina içerisinde sergileyeceğimiz imitasyon ok uçları, küpve çömlek parçaları, delici ve kesiciler, taş baltalar ve o dönemde kullanılanmateryallerin yapımı birkaç gün içinde tamamlanıyor. Yine müze ev içindesergileyeceğimiz dönem heykelleri de birkaç gün içinde tamamlanacak.Belediyemiz önünde sergilenen heykellerin de alana taşınması ile ilçemizin ilkmüzesi açılmış olacak. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji vadisi adı altındahazırladığımız projeler tamamlandığında ilçemizi tüm dünya tanıyacak ve burayıgörmeye dünyanın dört bir yanından turistler gelecek. Şubat ayı içerisinde müzeevimiz, konuk ağırlama ve kafeteryamız, hediyelik eşya reyonumuz ve seramikatölyemizden oluşan restorasyonu tamamlanan tarihi üç binamızın açılışınıinşallah hep birlikte görkemli bir tören ile yapacağız.”