Samsun Operası perdeyi ‘Nart ateşi’ ile açacak

Samsun Devlet ve Opera Balesi’nin yeni temsil sezonunu bir Kafkas hikayesinin anlatıldığı ’Nart Ateşi’ adlı sahne gösterisi ile 1 Ekim’de açacağı belirtildi

Samsun Devlet ve Opera Bale Müdürü ve Sanat Yönetmeni Mehmet Ortaç, geçen sezonu 105 temsil ve ortalama yüzde 78 doluluk oranı ile kapattıklarını belirterek, 1 Ekim’de başlayacak yeni sezonda 129 temsil gerçekleştirileceğini söyledi. Ortaç, yeni temsil sezonunu 1 Ekim’de sahnelenecek ’Nart Ateşi’ sahne gösterisi ile açacaklarını dile getirerek şöyle dedi: “Yeni sezonu bir Kafkasyamasalı olan ’Nart Ateşi’ ile açacağız. Kafkasya’daki yaşamı masalsı bir dille danslarla şarkılarla operatik bir yorumla ve bale yorumuyla sahneye koyuyoruz. Büyükşehir Belediyesi Kafkas Dansları Topluluğu da konuk olarak projede yanımızda yer alacak. Ortak bir projemiz. Bölgemizde yaşayan Kafkasya’dan gelmiş bir çok vatandaşımızın da kökleriyle bağlantısını hatırlamak açısından,Samsun Operası’nın bir Karadeniz operası olarak misyonuna da çok uygun düşeceğinden böyle bir proje geliştirdik. Zaten kendimizi bir Karadeniz Operası olarak tanımladığımız için misyonumuza uygun çalışmaları da opera klasiklerinin yanında her sene yapıyoruz”

Samsun operası tam bir repertuar operası oldu

Türkiye’de en çok klasik operanın aynı anda sahne aldığı operanın kendileri olduğunu kaydeden Ortaç şunları söyledi: “Samsun operası tam bir repertuar operası oldu. Çok seçenekli her zaman. Her temsil de değişik bir opera olması tekrarların çok az alması devamlı kendini yenileyen, yeniledikçe eldekileri de koruyan geniş repertuarlı bir operayız. Amacımız dünya klasikleri ile paralelde gidip aynı zamanda halkımızın yüksek sanat zevkini pekiştiren eserleri gündeme getirmek”

Karadeniz Bölgesi’nde halkın sanata çok yatkın olduğunu belirten Ortaç sözlerini şöyle sürdürdü: “Opera ve bale için sonsuz kaynaklar var. Karadeniz Bölgesi’nin zengin kültürünü, folklorik olsun, ritimsel olsun bütün güzelliklerini sahneye koyup dünya sanatına Karadeniz rengini katmak en önemli görevimizdir. Halkımızın kültürüne, müzik zevkine, sanat estetiğine hayranız. Onu daha evrensel boyutlarda dünya ölçeğinde bütün dünyaya tanıtmak en önemli görevimizdir diye düşünüyorum. Yeni temsil sezonunun yine halkımızın desteği ile çok güzel bir şekilde geçeceğini temenni ediyoruz”

Samsun Etkinlik