Samsun’daki Bu Müze Avrupa’nın En Prestijli 6 Müzesinden Biri Seçildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ’Yaşayan Şehir, Yaşayan Müze’ sloganı ile hayata geçirerek kentin geçmişiyle geleceği arasında köprü vazifesi gördüğü Samsun Kent Müzesi, tarihi bir başarıya imza attı.

İtalya’nın Bressia kentinde yapılan 2015 yılının en iyi müzelerini seçildiği ’XX. Luigi Micheletti Award’ Müze Yarışması’nda finale kalan Samsun Kent Müzesi, Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden biri seçildi.

Müze otoritelerinin ortak platformu olan Avrupa Müze Akademisi’nin (EMA) bu yıl 20.sini düzenlediği “XX. Luigi Micheletti Award” Müze Yarışması’nda finale kalan 14 ülkeden 15 müze, sunum yaptı. 7-10 Mayıs tarihleri arasında İtalya’nın Bressia kentinde yapılan sunuma Türkiye, Avustralya, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya (2 Müze ile), İtalya, Hollanda, İrlanda, Makedonya, Norveç, Slovenya, İsviçre ve İngiltere davet edildi.

Dünyanın çok farklı ülkelerinden çok sayıda katıldığı ve farklı kategorilerde ödüllerin verildiği yarışmada 2015 yılının en iyi müzelerini seçilecek. Yarışmaya Samsun Büyükşehir Belediyesi, toplumun hizmetine sunduğu Samsun Kent Müzesi ile başvurmuştu. Dünyanın En Prestijli Müzesi Ödül Programı’nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi sunumunu Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş yaptı. “Yaşayan Kent Yaşayan Müze” başlığı ile yapılan sunum ise katılımcılar tarafından büyük beğeni görüp uzun süre alkışlandı. Sunum sonrasında Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş’a Samsun Kent Müzesi adına katılım ve sunum sertifikası takdim edildi.

Sunumlar sonunda 15 müze arasından Avrupa’nın en iyi 6 müzesi finalist olarak jüri tarafından ilan edildi. Gerek ziyaretçi sayıları gerekse bütçeleri itibariyle dünya devi 15 müzenin yarıştığı programda, “XX Luici Micheletti” 2015 Prestij Ödülü’nü Hollanda The National Archives Müzesi alırken, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, Danimarka Denizcilik Müzesi, Almanya Ozeaneum, İtalya Magma Demri Sanatları Müzesi, Hollanda Ulusal Arşivleri Müzesi ve Slovenya Sloven Etnografya Müzesi Avrupa’nın en prestijli 6 müzesi ilan edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nin bütün ticari ve turistik kaygılardan uzak, şehrin sahip olduğu tüm değerleri korumak ve geleceğe taşımak adına çok güzel bir örnek teşkil etmesi, şehrin sosyal hayatının içersinde olması çocukların müze aktivitelerinin her yerinde olması ve teknolojik ve küçük mekanlarda başarılı sergi uygulamaları sebebiyle aldığı bu başarı ile Türkiye’de ilk defa bir kent müzesi ödüllendirilmiş oldu.

“SAMSUN KENT MÜZESİ GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ KURUYOR”

Samsun adına elde edilen büyük başarıyla ilgili değerlendirme yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, “Samsun Kent Müzesi ile hiçbir maddi kaygı olmaksızın geçmiş ile gelecek arasında köprü kurmayı amaçladık. Bizler ’Yaşayan Şehir, Yaşayan Müze’ sloganı ile hareket ediyoruz. Şehrimizde klasik müzecilikten uzak, her hali ile yaşayan, gelişen ve birçok farklı aktivitenin bir arada sunulduğu bir ortam oluşturduk. Kısa sürede ciddi ziyaretçisi olan müzemizde teknolojiyi de son derece iyi ve etkili kullanmaya gayret ediyoruz. Müzemizin henüz 2 yıllık bir müze olmasına rağmen Avrupa’nın en prestijli 6 müzesi arasında yer alması, şehrimizin uluslararası tanıtımına katkı sağlarken, bizim gurur kaynağımız oldu. Şehrimize geldiği günden itibaren her platformda müzeyi anlatan Valimiz İbrahim Şahin’e, kuruluş aşamasından itibaren bize yol göstericiliği ve destekleriyle her zaman yanımızda olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a, Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e şükranlarımızı arz ediyoruz. Tasarım ve uygulayıcısı Nadir Mutluer’e bilgi ve birikimleriyle katkı sunan değerli bilim adamlarına, emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bu anlamlı başarıyı, Kent Müzesi’nin başlangıcı aşamasından itibaren her gün takibini yapan, bittikten sonra da haftada en az bir kere ziyarete gelen Büyükşehir Belediyesi’nin rahmetli Genel Sekreteri Kenan Şara’ya ithaf ediyorum” dedi.

“BAŞARI GURUR VERİCİ”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Samsun Kent Müzesi’nin elde ettiği başarının gurur verici olduğunu kaydetti. Başkan Yılmaz, “Avrupa Müze Akademisi, müzelerle ilgili Brüksel’de toplantı yapmıştı. 145 tane ülkenin müzeleri, bu toplantıya gitti. Biz de arkadaşlarımızı göndermiştik. Yapılan değerlendirmelerde ve elemelerde 130 müzeyi eleyip olan finale 15 müzeyi bıraktılar. Arkadaşlarımız da İtalya’daki sunuma gidip Kent Müzesi’nin hikayesini ve geldiği noktayı anlattılar. En son da 9 müzeyi daha eleyip Samsun Büyükşehir Belediyesi Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden birisi oldu. Bu çok gurur verici bir başarı. Diğer müzelerin hepsinin 100 milyon euroların üzerinde çok büyük bütçeleri var. Şehirlerin tanıtımında maddi büyük açıdan büyük katkılar sağlayan müzelerin içerisinde 6 tanesinden birisi olmak bizlere gurur veriyor” ifadelerini kullandı.

Şubat 2013 tarihinde açan Samsun Kent Müzesi’nde şehrin sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgiler ve malzemeler sergileniyor. Müze, Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülüne layık görülmüştü.

Atakum Haber