THK, Samsun’a Havacılık Eğitim Merkezi Kuruyor

THK Samsun Bölge Toplantısı nedeniyle Samsun’a gelen THK Genel Başkanı Av. Vacit Öktem, Samsun Valisi İbrahim Şahin’i makamında ziyaret ettikten sonra THK Samsun Şube Başkanlığı’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. THK’nın halkın gözünde son sıralarda olduğunu belirten THK Genel Başkanı Av. Vacit Öktem, “THK’nın halkımızın nezdinde itibarı biraz sarsıldı. Bunlar geçici olan şeylerdir. Ama halkımız şunu bilmelidir ki, THK bu ülkeye çok büyük katkıları olan bir kurumdur. Halkımız bizi her Kurban Bayramı’nda deri toplayan kuruluş olarak tanıyorlar. Doğru deri topluyoruz ama bu topladığımız derileri daha sonra halkımıza hizmet olarak geri veriyoruz. Ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan eğitim kamplarımız var. Bu eğitim kamplarında biz her yıl binlerce gencimizi havacılığın çeşitli dallarında yetiştiriyoruz. Bu eğitimlerden de bir kuruş ücret almıyoruz” dedi.

“THY’NİN 100 PİLOTUNU BİZ YETİŞTİRECEĞİZ”
Gençlere seslenen Öktem, “Havacılığa heves ediyorsanız, uçmanın keyfini ve zevkini yaşamak istiyorsanız hemen ilk yakınınızda bulunan THK şubesine gidin, orada form doldurun ve bize müracaat edin. İmkanlarımız ölçüsünde biz sizi eğitim kamplarında eğiteceğiz. Bunlardan bir tanesi de Karadeniz’de Samsun’da bir eğitim merkezimizin olmasını istiyoruz. Bununla ilgili Samsun Valisi İbrahim Şahin ile de görüştük. Buradaki gençlerimize de bu şekilde hizmet etmek istiyoruz. Eğer bu alt yapı çalışmalarını Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız ile istediğimiz seviyeye getirirsek, burada da bir eğitim merkezi açmak ideallerimizden bir tanesidir. THK’nın deri toplamanın yanı sıra başka faaliyetleri de var. Bunların başında üniversitemiz geliyor. Şu anda havacılığın 5 ayrı dalında eğitim veren Türk Hava Kurumu Üniversitemiz var. Bu üniversitemizde de 3 bine yakın öğrencimiz var. Bizim üniversitemizin en iyi tarafı da mezun olanların hemen hepsi mezun oldukları gün iş bulabilecek kişiler. Çünkü ülkemizde havacılığın alanı maalesef çok geri kalmış ve çok ihtiyacı olan bir alandır. Biz ne kadar fazla pilot yetiştirirsek, ne kadar fazla yer hizmetlisi yetiştirirsek o kadar fazla da ihtiyaç var. Bu hususun yanı sıra THK ülkemizin pilot ihtiyacının yüzde 45’ini karşılıyor. Uçuş akademimiz vasıtasıyla biz her yıl 140 tane pilot yetiştiriyoruz. Türk Hava Yolları ile yaptığımız en son anlaşmaya göre THY’nin 100 adet pilotunu da biz yetiştireceğiz. Hava ambulansı hizmetinin alt yapısını THK veriyor. Oradaki helikopterlerin pilotları, doktorları ve hemşireleri THK’nın halkımızın sağlığı konusunda da bizim büyük bir faydamız var. Bölgesinin en güçlü orman yangınını söndürme uçaklarına sahip olan THK var. Biz bunları halkımıza anlatmakta çok geri planda kaldık” diye konuştu.

“4 ADET HAVA HELİKOPTERLERİMİZ GECE UÇUŞ ÖZELLİĞİNE SAHİP OLDU”
Kurs verdikleri öğrenci sayısı hakkında da bilgi veren Öktem, “Geçen sene sadece 57 bin gencimize model uçak kursu verdik. Model uçak kursundan verdiğimiz uçaklarda bizim malzemelerimizdi. Bu gençlerimizden bu eğitim için ne para alıyoruz ne de verdiğimiz uçaklar için para alıyoruz. Yine yüzlerce yamaç paraşütü öğrencisi yetiştirdik. Şimdiye kadar biz paraşüt eğitimi vermiyormuşuz. Oysa daha önce THK paraşüt milli takımını oluşturan bir kuruluştu. İki tane bizim paraşüt uçağımız var. Bu uçaklar arızalı diye biz yaklaşık 7 senedir paraşüt eğitimi vermiyormuşuz. Şimdi ben talimat verdim, bu sene iki tane paraşüt uçağımız faaliyete geçecek. Eskişehir ve İzmir’de artık paraşüt eğitimi vereceğiz. Ayrıca hava ambulansına ait 4 adet helikopterlerimizi de gece uçuş özelliğine sahip hale getirdik. Bundan sonra bu tür hizmetimizle 24 saat aralıksız halkımıza verilecek. Kimin gece gündüz sağlık ihtiyacı olursa o giderilecek” şeklinde konuştu.

“BEŞİNCİ HAVA EĞİTİM MERKEZİNİ SAMSUN’A KURMAK İSTİYORUZ”
Türkiye’de şuana kadar 4 tane hava eğitim merkezleri olduğunu ifade eden Öktem, “Samsun’da kurulursa ve valimiz bu konuda çok hassas ve ciddi anlamda da istiyor. Şube Başkanımız Abdulkerim Samangül ile kendisini görüştürdük. Bu konudaki proje hayata geçtiğinde Karadeniz’de de bir eğitim üssümüz olacak. Eğitim üstlerimiz Erzincan’da var, Sinop’ta var. Fakat Sinop’taki bizim istediğimiz seviyede değil, oraya biraz daha yatırım yapmamız gerekiyor. Eskişehir’de İnönü ve İzmir’de de Selçuk Havacılık Eğitim Merkezimiz var” ifadelerini kullandı.
Öktem, Samsun’daki bugün toplantının ardından yarın da Giresun’da THK’nın toplantısına katılacak. Öktem, daha sonra oradan Trabzon ve Rize’ye geçecek.

Samsun Haber