Türkiye’nin ilk uluslararası sirki Lovelet Outlet AVM’de gösteri yapacak

Tiyatro sanatçısı Servet Yalçın’ın kurduğu, Türkiye’nin ilk uluslararası sirki olma özelliğini taşıyan Atlas Sirki, ‘Canbazhane Şenliği’nde birbirinden ilginç gösterilerini bu kez Samsunlular için sergileyecek. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi Lovelet Outlet AVM’nin katkılarıyla Samsun’a gelen Atlas Sirki, 300 kişilik sirk çadırında seyirlik sanatlar gösterisi yapacak. Samsun Lovelet Outlet AVM’nin açık otopark alanına kurulan sirk çadırı, ilk gösterisini 7 Eylül cumartesi günü (yarın) saat 18.30’da gerçekleştirecek.

İp canbazlığı, parendebazlık, ateşbazlık gibi somut olmayan kültürel miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli köpekler ve dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların yoğun ilgisiyle karşılaşan, Türkiye’nin ilk uluslararası sirki Atlas Sirk, Lovelet Outlet AVM’nin desteği ile Samsun’da konakladı. Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatları halka tanıtmak amacıyla yollara düşen Atlas Sirki, 3 gün boyunca Samsunlularla buluşacak.

Canbazhane Şenliği hakkında bilgi veren tiyatro sanatçısı Servet Yalçın, Samsunluların gösterilerini beğenerek izleyeceğini söyledi. Birbirinden ilginç gösteriler sunacaklarını ifade eden Yalçın, özellikle küçük hayranlarının bu gösterileri kaçırmamasını istedi. Kendilerini geleneksel gösteri sanatlarına adayan sanatçıların önemli kültür mirasları arasında yer aldıklarını dikle getiren Atlas Sirki kurucusu Yalçın, ‘’Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleridir. Aslında hayatımızın gizli kahramanlarıdır, isimsiz emekçileridir. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Osmanlı dönemindeki halk şenlikleri ve kadim Anadolu uygarlıklarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Otantik ve ilginç gösterilerini, başta çocuklar olmak üzere tüm Samsunlularla paylaşmak istediklerinin altını çizen Servet Yalçın, ilgi duyan herkesi Lovelet Outlet AVM’ye davet etti. Atlas Sirki’nin Canbazhane Şenliği gösterilerini cuma, cumartesi ve pazar akşamları saat 18.30’da, 19.30’da ve 20.30’da izlemek mümkün. Gösteriler, 29 Eylül pazar günü saat 20.30’daki programla sona erecek.