“Üç Silahşörler” sahneye çıkıyor

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin geçtiğimiz sezon sahnelediği Üç Silahşörler balesi 2013 – 2014 sanat sezonu için perdelerini açıyor.

“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” sözüyle tanınan; Athos, Porthos, Aramis adlı üç silahşörün ve onlara katılan D’Artagnan’ın hikayesini anlatan Üç Silahşörler balesi 26 Ekim Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Alexandre Dumas’ın Üç Silahşörler adlı romanından yeni bir anlayışla mizahi bir libretto olarak uyarlanan Üç Silahşörler balesinin senaryosu ve koreografisi G.Armağan Davran ve A.Volkan Ersoy’a ait.

Bujor Hoinic’in, Giuseppe Verdi’nin yapıtlarından seçip düzenlediği parçalar ve Verdi’nin motif ve orkestrasyon stiline sadık kalarak bestelediği müziklerle oluşturduğu Üç Silahşörler balesinin orkestra şefliğini Tolga Taviş yapıyor.

Mizahi ögelerle süslü olan Üç Silahşörler geçtiğimiz sanat sezonunda Samsunlu sanatseverlerden büyük ilgi görmüştü. Silahşörler arasındaki dövüş koreografileriyle ilgi çeken Üç Silahşörler’in dekor tasarımı Nihat Kahraman’a, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye ait. Eserin ışık tasarımı Fuat Gök tarafından gerçekleştirildi.

opera (1)