Uluslararası fotoğraf yarışması sonuçlandı

Samsun’da, Fotoğraf ve Kültür Sanat Derneği tarafından organize edilen “FOKUS 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması” sonuçlandı

Samsun’da önemli organizasyonlara imza atan FOKUS’un dernek imkanları ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF), Uluslararası Fotoğraf Federasyonları FIAP ve UPI’den patronaj alarak organize ettikleri 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması ile Samsun önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmış oldu.

FOKUS’un ve Samsun’un ilk uluslararası fotoğraf organizasyonu olmasına rağmen yarışmaya büyük bir katılım oldu. 38 ülkeden 272 fotoğraf sanatçısının 2 bin 950 eseriyle katıldığı fotoğraf yarışması Karadeniz Bölgesi’nin de en yüksek katılımlı fotoğraf yarışması unvanını almış oldu.

FIAP Kulüpler Dünya Fotoğraf Yarışması’nda jüri üyeliği yapan ilk ve tek Türk unvanlı, Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği (UPI) Yönetim Kurulu Üyesi ve Sille Sanat Sarayı Kurucusu Fotoğraf Sanatçısı Reha Bilir, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, FOKUS Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bülbül,Genel Sekreteri Emre Bostanoğlu 26 Ekim’de 12 saatlik bir çalışma ile 3 kategoride 2 bin 950 fotoğrafı değerlendirerek ödül ve sergileme alan fotoğrafları belirlediler.

38 ülkeden 272 fotoğraf sanatçısının katıldığı yarışmada farklı ülke fotoğrafçılarına ödüller verildi. 3 kategoride (renkli, siyah beyaz ve doğa) toplam 81 adet ödülün verildiği yarışmada Tayvan’dan Kanada’ya, Güney Kore’den Kuveyt’e kadar onlarca ülke fotoğrafçısına ödül verildi. Yarışmanın en prestijli ödülü olan ‘FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü’ ise Tayvanlı fotoğraf sanatçısı Yan Zong Hu’ya verildi. Sonuçların FOKUS’un ve TFSF’nin web sitelerinden görülebileceği duyuruldu.

fokus-Alev ÖZCAN2