Samsun Profesyonel Eğitim Koçluğu Sertifika Programı

Eğitimin Amacı: Eğitim koçluğu sistemi, akademik başarıda, eğitim hedeflerinin yerine getirilmesinde, danışan problemlerinin çözümünde anahtar yöntemler sunan ve bunu çok kısa sürede başaran danışan merkezli bir sistemdir. Eğitim Koçluğu sistemi öğretmenlerin öğrencileriyle, anne-babaların çocuklarıyla, öğrencilerin ve öğretmenlerin okul yönetimi ile çalışanların ve personelin kurum içi iletişimlerinde pratik ve güçlü bir yol haritası sunar.

Bu programda yalnızca öğrenci temelli koçluğun değil; Temel koçluk becerilerinin ve temel yeterliklerinin ele alınması planlanmaktadır. Konular danışan ve danışman çerçevesinde ele alınarak bu becerilerin tüm meslek gruplarında ve iş ortamlarında kullanılması amaçlanmaktadır.

Eğitim Tarihi: 7-8 Kasım 2015

Eğitim Süresi: 2 Tam Gün (Yüzyüze uygulamalı eğitimler + Süper Vizyon + Uzaktan eğitim & Workshoplar ile Toplam 130 Saat)

İrtibat: AkademiVR Eğitim ve Danışmanlık Merkezi / akademivr.com

Eğitmenler: AkademiVR Eğitmenleri

Eğitim Ücreti: 1.500 TL

Verilenler: (Temel Koçluk Eğitimi Sertifika Programı)

– Uluslararası geçerlikte IPDACT (International Personal Development Association Coaches & Trainers) onaylı “Certified Educational Coaching“ sertifikası,

– AkademiVR onaylı geçerlikte ve güvenirlikte profesyonel “Eğitim Koçluğu” sertifikası,

– Ayrıca eğitim sürecinde tüm kursiyerlerimize, katılınan programla ilgili eğitim kitapçıkları ve dokümanlar ile slaytlar ve videoları içeren eğitim materyalleri verilecektir. Bunun yanında eğitim materyalleri ve kırtasiye malzemeleri ücretsiz olarak sunulmaktadır.

– İkramlar + Sürprizler

Üyelik:

Bu eğitimi tamamlayan, eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan ve gerekli kriterleri yerine getiren “Eğitim Koçu” adayı, sertifikasını aldıktan sonra 12 ay boyunca ücretsiz olarak AkademiVR Sertifikasyon sürecine üye olma hakkı kazanır. AkademiVR Sertifikasyon ve Eğitmenlik Etik Sözleşmesine aykırı bir durum söz konusu olmadığı taktirde üyelik bir yıl boyunca devam eder. Eğitim Koçlarımız arzu ettikleri taktirde, AkademiVR onaylı “Eğitim Koçluğu Programı” açabilir ve AkademiVR katılım belgesi verebilirler.

Ayrıcalıklar:

– Türkiye’nin Kişisel Gelişim alanında ilk ve tek yasal ve tüzel kişiliği olan AkademiVR markası ve güvencesi altında olmak.

– Resmi ve yasal bir eğitim alarak; eğitim sonunda geçerliği ve güvenirliği yüksek bir sertifikasyon sahibi olmak.

– Dünyadaki koçluk ilkelerine ve standartlarına paralel bir gelişim sürecine dahil olmak.

– Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu hizmet içi “Eğitim Koçluğu” kurslarında: “Eğitim görevlisi olarak; Koçluk konusunda uluslar arası ya da ulusal düzeyde geçerliliği olan uzmanlık ve ustalık sertifikası sahibi olanlar” maddesi uyarınca alınan sertifikalar ile MEB’e bağlı hizmet içi eğitimler düzenlenebilmektedir.

– Çözüm ortağımız / temsilcimiz yada şubemiz olarak bu ailenin bir parçası olarak eğitmenler kısmında yer alabilecek, güvenilir ve söz sahibi bir referans sahibi olabileceksiniz.

– AkademiVR, kendi kurumunuzda yapacağınız çalışmalarda sizi hiçbir şekilde kısıtlamamaktadır. Aksine kendi yapacağınız veya organize edeceğiniz faaliyetlerde diğer çözüm ortağı dernek üyeleri ve eğitmenler ile en uygun koşullarda çalışmalar yapmanıza katkıda bulunacaktır.

– Kurumsal ve bireysel olarak ihtiyaç duyabileceğiniz tüm eğitmenlik eğitimleri tarafımızca verilip sertifikalandırılarak eğitmenlerimiz arasındaki yerinizi almanız sağlanacaktır.

– Bunun yanında AkademiVR olarak ‘’Ülkemizde alanında “Kişisel Gelişim Uzmanı” yetiştirilmesini sağlamak amacıyla uzmanlık standartları kapsamında Kişisel Gelişim Eğitimlerini organize eder.’’ uyarınca aldığınız eğitimler sonrası ‘’Yetkilendirme Sertifikası’’ verilerek çözüm ortağımız olarak çalışmalara başlayabilirsiniz.

– Yapılacak sertifikalandırma; eğitimi veren eğitmenin imzası ve Yönetim kurulu başkanının mührü ve imzasıyla olacaktır. Bu da belirtildiği üzere sertifikaların ve eğitimlerin daha güvenilir ve geçerlikte olmasını sağlamaktadır.

– Kurum yada merkez olarak faaliyette bulunduğunuz eğitimlerin ve çalışmaların artmasına katkı sağlayacaktır. Örneğin kurum olarak yalnızca NLP, Koçluk ve Hızlı Okuma kursları düzenleyen bir kurum iseniz; çözüm ortaklığımız ile şuan yayında ve faaliyette bulunulan yaklaşık 90-100 civarında Kişisel Gelişim, İnsan Kaynakları, Profesyonel Eğitimler ve Seminerler vasıtasıyla faaliyet alanını daha da genişletebileceksiniz.

– Yine kurum yada merkez olarak yalnızca bulunduğunuz il yada ilçedeki yerel müşterilerinize hitap ederken tüm Türkiye’de faaliyette bulunan temsilcilikler, şubeler ve çözüm ortaklıkları yoluyla gittikçe büyüyen bu ailenin parçası olarak; tüm ülkeye hitap etmeye ve faaliyetlerinizi tüm Türkiye’ye yaymaya başlayacaksınız. Bu da AkademiVR çatısı altında sizin yalnızca bulunduğunuz yerde değil tüm ülkede tanınmanızı sağlayarak çalışmalarınızı daha güvenilir bir referansla yapmanız anlamına gelmektedir.

Eğitim Koçluğu size ne kazandırır?

– Koçluk, kişinin yaşama dair farkındalığını, mutlu ve başarılı yaşama becerisini arttırmaya, içsel kaynaklarına ulaşma, kaynakları istenildiği biçim ve süreklilikte kullanmasına destek sağlayan özel bir süreç programıdır.

– Koçluk; güçlü soru sorma becerilerini geliştirmeyi, “koçluk alanında” kalarak kişilerin kendi kaynaklarını harekete geçirmeleri ve gerçekte ne istediklerini, bu isteklerine nasıl ulaşabileceklerini, kararlılıkla sonuca ulaşmak üzere bu isteklerini nasıl sürdürebileceklerini ve ulaşılacak sonucun net tanımını nasıl yapabileceklerinin yaklaşımlarını ortaya koyan bir disiplindir.

– Koçluk kültüründe, bu kültüre sahip olanlar birbirleri ile saygı içinde iletişimi sürdürür, birbirlerine sınır koymadan rapor verir, iş ilişkilerini daha iyiye nasıl götürebilecekleri üzerinde çalışır, bireysel ve iş verimlerini nasıl arttıracaklarının yol ve yöntemlerine ulaşır. Kişisel ve kurumsal gelişimde geri bildirimin nasıl güçlü bir araç olduğunu fark eder, yüksek güvene dayalı ilişkiler kurar, kişisel ve iş performansını arttırır.

– Günümüz dünyasının değişen dinamiklerine, yeni kuşakların ihtiyaçlarına uygun çözüm yaratır.

– Geleceği en iyi şekilde yapılandırarak, danışanı hedefine odaklar.

– Danışanı bulunduğu noktadan arzuladığı, hedeflediği noktaya taşır.

– Günümüz çocuklarına özgü davranış modelini yapılandırır.

– Yöneticilerin, öğretmenlerin kişisel performanslarını arttıracak pratik ve yaratıcı çözümler sunar.

– Danışanın daha kolay ve etkili öğrenmesini sağlayacak yöntemler geliştirir.

– Kurumlarının mevcut sistemlerini güncel hale getirir.

– Personelin ihtiyaç ve beklentilerine cevap verir.

Listeleme:

Eğitim (Öğrenci) Koçluğu programını başarıyla bitiren tüm katılımcılarımız gerekli diğer koşulları da yerine getirdikten sonra detaylı özgeçmiş, iletişim bilgileri de eklenerek AkademiVR resmi sitesinde, “Eğitmenler” kısmında listelenebilir. Eğitim Koçlarımız, etik kurallara aykırı bir davranışta bulunmadığı takdirde, listeleme işlemi devam eder. Eğitim Koçunun yıllık üyeliğinin bitmesi listeleme hakkını engellemez. Üyelik, Eğitim Koçlarımızın bilgi ve deneyimlerini güncellemek adına şarttır. Belli periyotlarla Eğitim Koçluğu bilgi güncelleme toplantıları yapılır, program içerikleri güncellenir ve bunlar paylaşılır.

Sınırlar:

AkademiVR Eğitim Koçluğu sertifikası, temel Eğitim Koçluğu ve danışmanlığı konusunda yetki sağlar. Bu sertifika, tıbbi bir rahatsızlığın tedavisinde kullanılamaz. Bu program bir terapi yada tedavi yöntemi değildir. Psikiyatr ve Psikolog unvanına sahip uzmanlar, bu eğitim sonunda aldıkları bilgileri, tedavi yöntemlerine ek olarak kullanabilirler. Ancak böyle bir geçmişi olmayan kişiler, bu sertifikayla “Koçluk” ve “Danışmanlık” dışında yetkilendirilmemişlerdir.

AkademiVR Hizmet Sözleşmesinde de belirtildiği gibi, böylesi durumlar söz konusu olduğu taktirde, bunun sorumluluğu katılımcıya aittir. AkademiVR, bütün kursiyerlerini hukuki açıdan sıkıntıya düşebilecekleri tüm konularda eğitim öncesinde detaylı olarak bilgilendirir ve sözleşme ile bunu garanti altına alır.

Sözleşme:

Eğitim Koçluğu programına katılacak olan kursiyer adayı ile eğitim öncesinde bir sözleşme imzalanır. AkademiVR genel merkezinin hazırladığı bu sözleşme ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına göre hazırlanmış ve kursiyeri, eğitmeni ve AkademiVR kurumunu yasal anlamda güvence altına almak amacıyla kaleme alınmıştır.

İstenenler:

 • Katılımcılarımızın öncelikle ön başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ön başvurunuz kabul edildikten sonra;

 • Sizinle irtibata geçilerek ödeme ve diğer detaylar hakkında bilgi verilecektir.

Eğitim Metodları:

Seminer ve eğitimlerimiz 4-Mat olarak adlandırılan pedagojik seminer modüllerinin biraraya getirilmesiyle özel

olarak tasarlanmıştır. Bundaki amaç, bilinçli ve bilinçdışı öğrenme süreçlerini aktif hale getirip, tüm öğrenme

tiplerini gözeterek, katılımcıların maksimum düzeyde eğitim içeriklerinden faydalanabilmelerini sağlamaktır.

Dinamik eğitim modelimiz sayesinde, her bireyin gereksinimlerine cevap verebilmeyi amaçlıyoruz.

Asgari 20-30 kişilik gruplar halinde düzenlenen sertifika eğitimlerimiz güvenli bir eğitim atmosferi içerisinde, eğitim

içeriklerinin özenle işlenip, grup çalışmaları sayesinde pekiştirilip, eğlenceli ve uygulamaya yönelik bir öğrenme

sürecini mümkün kılmaktadır. Eğitimlerimizde Yaratıcı Drama temelli yaşantısal deneyimlere yer verilmektedir.

Eğitim Standartları:

AkademiVR, düzenlemiş olduğu sertifika eğitimlerinde, uluslararası eğitim enstitülerince kabul gören en yüksek eğitim

standartlarını temel almıştır. Uluslararası geçerlikte sertifikasyonlar kısa adı IPDACT olan International Personal Development Association Coaches & Trainers onaylı olarak geçerlikte ve güvenirlikte verilmektedir.

Katılım Koşulları:

Eğitimlerimize katılım için, temel ruhsal ve bedensel sağlığın yerinde olması koşulu vardır. Eğitim, katılımcıların

herhangi bir psikolojik rahatsızlığının olmadığını kabul eder. Sertifika eğitimleri tıbbi yada psikolojik terapi yerine geçmez. Katılımcılar, en az lise veya dengi eğitim kurumundan mezun ve herhangi bir yasadışı örgüt ya da tarikat üyesi olmadıklarını teyit ederler.

Geri Bildirim Sistemi :

Amacımız katılımcının eğitimlerden en verimli şekilde yararlanması ve eğitim sürecine etkin katılımının en

kısa sürede sağlanmasıdır. Bu şartlarda izlenilen yol:

 1. Yazılı entegrasyon (Bireysel gönderim)

Alınan eğitimler tamamlandıktan sonra bir yıl içerisinde aldığı eğitimlerle ilgili gönderilen soruları yazılı olarak,

tercihen bilgisayar ortamında kendisi tarafından yanıtlanıp gönderilmesini kapsar.

 1. Vaka Çalışması Belgeleri (Bireysel gönderim)

Aldığı eğitimlerle ve vaka çalışması kılavuzuna uygun olarak aldığı eğitim düzeyinde beceri entegrasyonunu

gösterecek şekilde hazırlanması sürecidir.

 1. Modelleme Proje Raporu (Özel Eğitim / Mesleki Eğitim uygulaması)

Bu raporun formatı kendi tercihinize bırakılmıştır. Eğitim koçluğu becerilerini kullandığınız bir modelleme, örnek olaya veya araştırma projesi olabilir. Bu rapor eğitim koçu olarak kendini yenileyen ve geliştiren kişiler olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak ve sizi alanınızla ilgili çalışmalar için teşvik edecektir.

 1. Davranış entegrasyonu (Davranış yeterliliğinin sergilenmesi)

Süreç boyunca devam eden bir değerlendirmedir. Eğitimlerde önemli olan “bir şeyleri doğru yapmak” değil,

öğrenme ve gelişim sürecidir. Eğitimin amacı, değişen ortama ayak uydurabilme ve geri bildirim alıp verme yoluyla değişim sürecini kolaylaştırma yeteneğinizdir.Yanıtlanması gereken soru “ Davranışın doğru mu?, yoksa yanlış mı? ”olduğu değil,“ yararlı olup olmadığıdır.” Bu dönüt de belirli zamanlarda sizinle yapılacak birebir görüşmelerle belirlenecek ve desteklenecektir.

Sınav:

Eğitim sonunda tüm katılımcıların yeterliliklerini ölçmek amacıyla sertifika başarı sınavı yapılmaktadır. Başarı sınavı yılda dört kere tekrarlanmaktadır. Sınavda başarı kriterlerini sağlayamayan kişi tekrar sertifikasyon eğitimine katılmadan başarı sınavlarına iki yıl boyunca katılma hakkına sahiptir. İlk sınavda kendini yeterli görmeyenler her üç ayda bir tekrarlanan sertifika sınavlarından istediğine, istediği kadar tekrar katılabilirler. Verilen egzersizleri ve ödevleri zamanında yapan katılımcıların sertifikasyon programında başarısız olması beklenmemektedir. Her iki sınavdan alınacak notların ortalaması 50’in üzerinde olan kursiyerlerimiz, belirtilen sertifikaları almaya hak kazanırlar.


Sertifikasyon Özellikleri:

Yapılan sertifikasyonların genel özellikleri şu şekildedir;

 • Orijinal sertifika kâğıdına basılmıştır.
 • Resmi AkademiVR kaşesi vardır.
 • AkademiVR logosu vardır.
 • IPDACT (International Personal Development Association Coaches & Trainers) logosu vardır.
 • AkademiVR Hologramı vardır.
 • IPDACT Hologramı vardır.
 • Sertifika seri numarası ve eğitim tamamlanma tarihi vardır.
 • Eğitimi veren eğitmen & eğitmenlerin ıslak imzası vardır.
 • Yetkilendirme sertifikalarında “AkademiVR Eğitim ve Sertifikasyon Kurulu” üyelerinin imzası vardır.
 • AkademiVR Yönetim Kurulu Başkanının imzası ve mührü vardır.
 • AkademiVR resmi internet adresinde “Sertifika Sorgulama” kısmında listelenmektedir.

Kimler katılabilir?

– Kurum personel & yöneticileri,

– Öğretmenler, eğitimciler…

– Hemşire, Sağlık Memuru vb. sağlık çalışanları

– Psikolojik danışman, Rehber öğretmenler, Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı, Pedagog vb..

– Koçluk alanında kendini geliştirmek ve profesyonel çalışma yapmak isteyenler

Eğitim İçeriği:

 • Eğitim Koçluğu Nedir?
 • Anne baba olarak niçin Aile  koçu olmalıyız?
 • Eğitim Koçluğu felsefesi nasıl olmalıdır?
 • Eğitim Koçluğu kavramlarının açıklanması,
 • Eğitim Koçluğu ile mesleklerin açıklanması,
 • Kişisel olarak öğrenci hedeflerinin belirlenmesi,
 • Temel koçluk becerilerinin geliştirilmesi,
 • NLP destekli Koçluk,
 • Eğitim koçluğunun içselleştirilmesi,
 • Danışanda farkındalık yaratmanın yollarını açıklanması,
 • Kişilik Tipolojileri
 • Çoklu Zeka Kavramı
 • Testler ve Tanıma
 • Beynimizin işleyişi
 • Danışanı engelleyen inançları ve değişimi
 • Bedensel Egzersizler
 • Zihinde Canlandırma
 • Hipnoz ile Telkin Yöntemi
 • Danışanla bağ kurma yollarını açıklaması,
 • Danışanda özgüven geliştirme yöntemlerinin kavratılması,
 • Danışanda kritik gediklerin ortaya çıkarılması,
 • Danışana hafıza tekniklerinin  öğretilmesi,
 • Empati kurulması;
 • “Olumlu dil kalıpları” kullanması,
 • Beden dilinin kullanılması,
 • Kişisel farkındalığın arttırılması.
 •  Danışanın hayal ve hedeflerinin belirginleştirilmesi
 • Sınavlara verimli ve başarı odaklı hazırlanmak
 • Etkin öğrenme tekniğinin kazandırılması
 • Öğrenmeyi kalıcı ve güçlü hale getirmek
 • Özgüven sağlama ve kendine duyduğu inancı güçlendirmek
 • Sorumluluk ve iç disiplin geliştirmesine yardımcı olmak
 • Sınav kaygısı ve olumsuz ruh halleriyle ile baş edebilmek
 • Zamanı etkin kullanmak
 • Başarıyı önce zihinde yaratmak
 • Danışanın geçmişten gelen olumsuz tecrübelerini ve kendisine sınır oluşturan engelleri kaldırmak
 • Düşünce tarzını değiştirerek benlik duygusunun yükseltilmesi.
 • Olumlu düşünce alışkanlığı kazandırmak,
 • Ebeveyn ve danışan arasındaki uyumu sağlamak

Eğitimle ilgili bilgi almak için irtibat bilgileri:

AkademiVR Akademi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi / akademivr.com

e-Mail: bilgi@akademivr.com