Sersem Kocanın Kurnaz Karısı

Haldun Taner’in 1969’da yazdığı , Türk tiyatrosunun klasikleri arasına girmiş iki perdelik tiyatro oyunu Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Samsun’da 23-24 Şubat akşamı izleyicinin karşısına çıkıyor… 

Haldun Taner, Türk tiyatrosunun önemli oyun yazarlarından biridir. Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı eserinde “oyun içinde oyun” kurgusu vardır. Bir sarmal şeklinde birbiriyle ilişkili birkaç konunun ele alındığı oyunda esas olarak Türk Tiyatrosunun kendi kimliğini arayış serüveni anlatılmaktadır. Çok boyutlu olduğunu söyleyebileceğimiz bir yapı oluşturmuştur. Taner, teknik anlamda Türk tiyatrosuna, Batı tarzı ile Geleneksel tiyatroyu birleştirmeyi önermektedir. Ayışığında Şamata adlı oyununda da oyun içinde oyun kurgusu bulunmaktadır. Fakat burada dikkatimizi çeken yazarın seyircilere yüklediği roldür. Seyircilerin de oyuncular gibi neler söyleyeceği yazar tarafından belirlenmiştir. Hatta Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı oyunda yazar, Moliére’nin George Dandin adlı oyununu üç farklı biçimde tekrar yazmıştır. Bu nedenle, Haldun Taner’in sadece yazarlık değil kısmen yönetmenlik rolünü de üstlendiğini düşünmekteyiz.

Eser, 23 Şubat Salı – 24 Şubat Çarşamba günü saat 20.00’da Samsun Devlet Tiyatrosu Atatürk Kültür Merkezi’nde sergileniyor. Biletler Samsun AKM gişelerinde ve biletiva.com’da. Samsun AKM gişeleri her gün saat 10.00 – 18.00 arası, temsil günlerinde ise temsil başlama saatine kadar açıktır.

Samsun Etkinlik