Göbekli Tepe Sergisi İstinyePark’ta!

12 bin yıl öncesine uzanan, tarihin en eski tapınağı ve arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olarak nitelendirilen Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında ilk kez 24 Kasım 2013’te Şanlıurfa’da ziyaretçilerine kapılarını açan sergi, bu kez İstinyePark’ta ziyaretçileriyle buluşuyor.

1995’ten bu yana kazıları devam eden, “Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe”den çıkan eserlerde yer alan hayvan figürlerinin seramiğe basılı fotoğraflarından oluşan Göbekli Tepe Sergisi, 25 Şubat-10 Mart 2014 tarihleri arasında İstinyePark’ta ücretsiz gezilebilecek.

Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 7.000 yıl önce inşa edilmiş olan Göbekli Tepe kazı alanında bulunan eserler ile sanatçı Zekai Demir tarafından Urfa Müzesi’nde çekilen fotoğraflarının yer aldığı sergide seramik üzerine basılmış 25 fotoğraf yer alıyor.

Orijinal hallerini birebir yansıtacak şekilde kabartmalı etkiyle seramiklere basılan ve ağırlıklı olarak hayvan figürlerinin yer aldığı sergi, İstanbul’dan sonra Nisan 2014’e kadar Şanlıurfa’da Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz gezilebilecek.