Kafa karıştırmayı seviyorum

‘Matruşka’ ne kadar tatlı bir albüm ismi…
Ben genelde albümlerimin ismini film ismi gibi koymayı seviyorum. Albümle aynı ismi taşıyan bir şarkı olmuyor albümde. ‘Kaktüs Çiçeği’nde de aynı yöntemi uygulamıştım. Matruşka bana çok şirin ve anlamlı gelen bir obje. Kadının doğurganlığını ve anaçlığını anlatır. İçinde bir sürü kadın saklayan kadınları ben matruşkaya benzetirim. Ben de biraz öyleyim aslında.


Albümdeki şarkıları nasıl ortaya çıkardınız?
Ben bu konuların üzerinde çok düşünmeyi sevmeyenlerdenim. 30 tane şarkı hazırlayıp içlerinden seçmiyorum albüm şarkılarını. Bir şeyi çok mıncıklarsan doğallığı kaybolur. Bu yüzden kafama koyduğumu Alen Konakoğlu’na götürüyorum. Nasıl bir sound geliştireceğimizi düşünüyoruz. İşler bir anda rayına oturmaya başlıyor. 


‘Tuttu Fırlattı’dan sonra rock’çı kız imajınız eğlenceli şarkılar söyleyen enerjik kız imajına evrildi gibi görünüyor…
Ben ilk çıktığımda ‘Aradım Seni’ gibi eğlenceli bir şarkıyla çıkmıştım. Hatta ‘Böyle rock mı olur’ diye eleştiriyordu insanlar. İlk kurban ben oldum. ‘Tuttu Fırlattı’ ile tarzımı oturtmuş oldum aslında. 


‘Matruşka’da duygusal şarkılar bile oldukça tempolu ve enerjik çalınmış. Bunu özellikle mi yapıyorsunuz?
Ben kafa karıştırmaktan hoşlanıyorum. ‘Reva’ ya da ‘Ne Yapardım Bilmem’ gibi hicaz şarkıları tempolu çaldık. O şarkıları akustik bir şekilde çalsak damara bağlardı. Eğlenceli şarkılarım ön planda olduğu için sadece eğlenceli şarkılar yapıyormuşum gibi görünüyor. Slow bir parçaya klip çeksem dengeler diye düşünüyorum.


Albüm boyunca back vokalleri yoğunlukla kullanıp adeta sesinizi bir enstrümana çevirmişsiniz. Kimin fikriydi bu?
Back vokalleri işin içine sokmayı Alen Konakoğlu akıl etti. Benim de çok hoşuma gitti. Sanırım bundan sonra yoğun bir şekilde kullanmaya devam edeceğim. Tek başına bir klavye padine dönüşüyor sesiniz. Şarkıya da çok farklı bir tat katıyor.


Yabancı şarkılara Türkçe sözler yazma işini sevdiniz sanırım…
‘Çık Hayatımdan’ şarkısını ilk kez ‘Transylvania’ filminde duymuştum. Balkan ve Fransız yapımı filmleri çok seviyorum. Cover yaparken şarkıların orijinalinden uzaklaşmayı pek sevmiyorum. ‘Tchiki tchiki’ kısımlarını ‘Ay çık çık’ haline getirdim. Duyum olarak alışınca öyle kalsın istiyorum. ‘Aşkım Aşkım’ şarkısını da trafikten bunalmış bir haldeyken orijinalini duyunca ortaya çıkardım. ‘Iko Iko’yla uğraşarak ‘Aşkım Aşkım’ haline soktum.


Albüme Rana Alagöz’den ‘Her Şey Bitmedi Bitemez’i de koymuşsunuz…
Üç sene önce bir arkadaşım bir restoranda otururken şarkıyı duymuş ve benim çok seveceğimi düşünerek bana gönderdi. Evde son ses bu şarkıyı dinliyordum. Şarkıyı dinlememeye başladığım sıralarda üst katımda oturan Sırp komşumun sabah saatlerinde bu şarkıyı dinlediğini duydum. Kendisiyle tanışınca şarkıyı benden duyduğunu ve sözlerini anladığı kadarıyla internete yazarak ulaştığını söyledi. Böyle garip bir olay yaşayınca albüme koymaya karar verdim bu şarkıyı.


‘Babasının Kızı’ şarkısında üniversite çağındaki bir kadının dertlerini eğlenceli bir şekilde anlatıyorsunuz. Bizde kadınların problemlerinden bahseden şarkılar hep duygu yüklüdür genelde. Nasıl ortaya çıktı bu şarkı?
Gani Müjde’nin bir dizisi için yapmıştım bu şarkıyı. Şarkı sevilince konuyu devam ettirdim biraz. Kıskanç bir babaya sahip bir kızın öyküsü anlatılıyor şarkıda. Babasının gözünü sürekli üzerinde hissetmekten sıkılan bir kadın ‘Bırakın da öğrenciliğimin tadını çıkarayım’ demeye çalışıyor.


Albüm öncesi Kamufle ile birlikte ‘Sittin Sene’ single’ını yayımladınız…
Benim için çok eğlenceli bir süreçti. Hip hop sevmeyen insanlar hip hop dinlemiş oldu. Bugüne kadar birçok şarkımda parça parça da olsa hip hop tınılı bölümler vardı. Kamufle bu şarkıyı getirdiğinde hemen üzerine atladım. Şarkıda Balkan ezgilerinin olması beni çok çekti. Klibi de çok eğlenceli oldu. Radyolar sert sounda sahip rock şarkılarına ve rap şarkılarına mesafeli duruyorlardı. Radyolarda istek alan bir iş yapmayı becerdik. Bir de bana bir şarkı getirdi ‘Sittin Sene’. 


Nasıl?
Klip çekiminde on sekiz mekân gezdik. Tam Galata Köprüsü’nün üzerinde donmak üzereyken albümdeki ‘ İstanbul ’ bestesini yaptım. ‘Sittin Sene’, ‘İstanbul’u doğurdu. (Gülüyor)


Albümünüz raflarda yerini almışken siz nelere odaklanmış durumdasınız?
‘Aşkım Aşkım’a bir klip çekeceğiz muhtemelen. ‘Reva’ şarkısı olumlu geri dönüşler alıyor. Onun için de bir klip projesi yapmak zorundayız. ‘Her Şey Bitmedi Bitemez’ için de bir şeyler düşünüyoruz. Sanırım bol bol klip çekeceğiz yine.