Samsun 2016’da Turizm Atağına Geçiyor!

Başkan Yılmaz, Samsun’un turizm iddiası yüksek şehirlerden olduğunu ifade ederek, bu yatırımların şehrin tanıtımına, ekonomisine ve konforuna büyük faydalar sağlayacağını kaydetti.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’u geleceğe taşıyacak turizm alt yapı projeleri ve 2016 yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. Doğru yatırımlarla Samsun’u örnek ve konforu yüksek şehirlerden biri haline getirmeye devam edeceklerini ifade eden Başkan Yılmaz, 19 Mayıs, Terme ve Vezirköprü ilçelerinde üç büyük turizm projesine başlayacaklarını açıkladı.
Terme’nin Gölyazı Tabiat Parkı’nı ve Vezirköprü Kanyonu’nu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan aldıklarını hatırlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Bizim şehrimiz, gelecekte turizm iddiası olan bir şehir. Turizm konusunda birçok avantajımız ve potansiyelimiz var. Allah’ın bahşettiği güzellikleri turizm ürününe döndürmemiz, ona şekil, fon ve estetik verip insanların kullanabileceği bir değer haline getirmemiz lazım. Bununla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Terme’de Gölyazı Tabiat Parkı’nı aldık. Burada bir turizm destinasyonu, konaklama tesisleri, günü birlik geliş gidiş yerleri planlıyoruz. Vezirköprü Kanyonu’nun olduğu yere çok güzel değerler kazandıracağız. Yine 19 Mayıs Kuş Cenneti’ni çok güzel bir kupon, farklı ve güzel bir nokta haline getirmeye çalışıyoruz” bilgisini verdi.
Müze konusunda kentin çok eksiği bulunduğunu ve bunları 2016 yılında süratle gidereceklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, “Müzesi olmayan bir şehir, eğitim, kültür ve alt yapısı zayıf şehir demektir. Buradan hareketle Sayın Valimiz, Devlet Demir Yolları atölyesini Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldı. Şimdi oraya birlikte Samsun Sanayi Müzesi yapacağız. Bunun yanında eski Yaşar Doğu kapalı Spor Salonu’nu Panorama 1919 Müzesi yapıyoruz. 7’den 70’e herkes bu müzeye girdiğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun başlayan ve Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar ülke genelinde sürdürülmüş olan mücadelenin, kitaplarda yazılanlarını kısmen heykeller, kısmen elektronik gösterilerle cisimleştirerek insan üzerindeki etkisi yüksek bir ortam oluşturuyoruz. Müzeden dışarı çıktığınızda sinevizyondan çıkmış gibi olayları yaşayıp ayrılacaksınız. Bu da önemli bir turizm alt yapısıdır. Şehrin kültür ve eğitim alt yapısına, gelişmişliğine katkı verecektir” şeklinde konuştu.
Samsun’un modern bir arkeoloji müzesine ihtiyacı olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “Telekom binasını da alırsak TMO ile şehir stadı arasındaki yere çok güzel bir arkeoloji müzesi yapacağız. İnsanlarımızın çoğu arkeoloji müzesine uğramıyor. Sebebi ise arkeoloji müzesinde teşhir edilmesi gereken eserlerin birçoğu teşhir edilemiyor. Son derece kötü bir mekanımız var. Doğru dürüst müzemiz olmadığı için sahip olduğumuz bütün tarihi eserler, bodrum katlarda, rutubetli tozlu yerlerde duruyor. Bu eksiliğimizi de önümüzdeki 2 yıl içinde süratle tamamlayacağız. Yaz ayında bu yatırımların somutlaşmış hallerini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Samsun Haber